Dożynki Gminne za nami!
Uczniowie naszej szkoły w minioną sobotę brali udział w Dożynkach Gminnych w Dziarnowie.
Dziewczynki w strojach ludowych: Amelia Malesa, Zosia Pannert, Antosia Uszko, Alicja Burdak, Liliana Sikorska oraz Lena Sikorska prezentowały wieńce dożynkowe ze wszystkich sołectw Gminy Pakość. Podczas uroczystej mszy dożynkowej wartę przy szkolnym sztandarze pełnili Wiktor Bartoszcze, Justyna Cisek i Weronika Burdak.
Jeszcze w uszach morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew… Jeszcze w oczach słońca blask, szczyty gór, spacer w drzewach pośród chmur… W głowie mamy jeszcze wakacyjne przygody, wyjazdy dalekie i bliskie. W domu szukamy miejsca dla przywiezionych pamiątek, oglądamy zdjęcia, jednym słowem wspomnień czar. Tak, wakacje już w sferze wspomnień, bo rok szkolny się właśnie zaczął. I nie ma wyjścia, to musi do nas dotrzeć. Pierwsze dni dla wszystkich są takie przejściowe, trochę szkoły , trochę luz. Kto to widział zadania domowe już odrabiać. Nauczyciele, miejcie litość! Przecież sami kiedyś chodziliście do szkoły. Jeszcze troszkę, jeszcze chwilkę, jeszcze nie dziś. Czas jednak nieubłaganie biegnie i przyjdzie jutro. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia wesołych, wakacyjnych zdjęć uczniów. Można również pochwalić się swoim zdjęciem. Pozdrawiamy jeszcze wakacyjnie. Szczególne pozdrowienia przesyłamy do Amelki.
Amelko! Koleżanki i koledzy, nie tylko z klasy, trzymają za Ciebie kciuki, życzą dobrego samopoczucia, szybkiego powrotu do zdrowia, do domu, przyjaciół i szkoły. Nauczyciele na czele z Panią Dyrektor również dodają Ci otuchy i pozdrawiają jak najserdeczniej. W szkole już uczniowski gwar, ale na dworze ciepło, dlatego trudno rozstać się z wakacjami. Następne już o tydzień bliżej.
Przesyłamy pozdrowienia. Na zdjęciu to My- cała VI klasa, która ciągle lubi hasać. Oczywiście z wychowawcą, bo jakżeby inaczej. Oczywiście wychowawca już nie hasa, bo co by to była za klasa! ?
,, Chodzi mi o to, aby język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa… ‘’. Nie pierwszy raz, ja- Wasz szkolny korespondent podpieram się cytatem, gdyż wyrażenie tego, co chciałbym przekazać nie jest łatwe. Mało tego, poniżej zacytuję wiersz, który jak najbardziej oddaje nastrój i istotę przekazywanych przeze mnie rozważań.
Człowiek w swym życiu etapów ma wiele
Są narodziny, szkoła, wesele.
A kiedy stanie u bram dorosłości
zaczyna pracę – ku swej radości?
Ta praca daje mu satysfakcję...
chociaż nie zawsze szef nasz ma rację
Są chwile miłe, radości i smutki,
człowiek raz duży, raz jest malutki
Lecz wszystko zawsze swój koniec ma
Także i praca nie wiecznie trwa.
Wtedy to człowiek myśli z zachwytem:
nareszcie jestem już EMERYTEM !!!!
40 lat pracy, z czego 34 lata pracy w szkole w charakterze nauczyciela matematyki, z czego 32 lata pracy w Szkole Podstawowej w Kościelcu to okres, w którym byłam bardzo związana ze szkolną społecznością, oczywiście z racji wykonywanej pracy. Praca nauczyciela wiąże nie tylko z uczniami, ale ich rodzicami, przyjaciółmi szkoły, instytucjami skupionymi wokół szkoły i mieszkańcami całego obszaru szkolnego. Nie wszystkich uczniów pamiętam, jak również nie wszystkich rodziców, bo to niemożliwe. Ale jak by mi ktoś przypomniał, to pamięć moja z pewnością by ożyła. Niezliczona ilość lekcji, zebrań nauczycieli i wywiadówek. Przegadanych spotkań z rodzicami, sprawdzianów i wystawionych ocen. Wypisanych świadectw, podziękowań i gratulacji. Sukcesów i porażek, wycieczek i imprez szkolnych. Powitań nowych uczniów i pożegnań absolwentów. Udzielonych pochwał i niestety reprymendy dla mniej zdyscyplinowanych. I to, co każdego nauczyciela, zwłaszcza nauczyciela matematyki ssie od środka: żeby poskutkowało i żeby być dobrze zrozumianym. Największą nagrodą jest zawsze świadomość, że istnieje grupa uczniów, dla których przestrogi szkolnych nauczycieli i wychowawców stały się dewizą na przyszłe lata. Bardziej osobiste wspomnienia i odczucia pozostawię sobie, jako że są one często subiektywne i zamazane upływem czasu. Tak jak i pamięć jaką pozostawia po sobie nauczyciel, jest uzależniona od własnych przeżyć uczniów, ich rodziców, współpracowników i zwierzchników. Moje wspomnienia będą zawsze gromadzić wspaniałe chwile spędzone w pracy, dające wiele radości, satysfakcji, dumy i okazji do uśmiechu. Moje wspomnienia dają mi prawo mówić- wzorem Pana Tadeusza- że Szkoła w Kościelcu będzie mi zawsze bliską i będę doceniać jej rolę w kształtowaniu mojej osobowości jako nauczyciela i wychowawcy.
Nadszedł czas abym ja- Wasz szkolny korespondent podziękował wszystkim szefom i współpracownikom. Szczególnie ostatniej szefowej, szefowej nad wszystkimi szefami, dzięki której ja- Wasz szkolny korespondent mogłem się wykazać nie tylko jako nauczyciel matematyki.
Szanowna Pani Izo! Wyrażam wdzięczność za wsparcie jakiego musiałyśmy sobie nawzajem udzielać, za wspólną naukę i nowe doświadczenia. Ale żeśmy porządziły!
Dziękuję kochanym koleżankom i kolegom, szkolnym i przedszkolnym, którzy tolerowali mój sposób bycia, a zwłaszcza tym, którzy poznali się na moim poczuciu humoru i umieli czytać między wierszami.
Drodzy uczniowie, rodzice uczniów, którzy sami też byliście moimi uczniami, drodzy rodzice, którzy nie byliście moimi uczniami, drodzy uczniowie, którzy teraz jesteście moimi współpracownikami! Dziękuję za zrozumienie i współpracę, zwłaszcza tym, z którymi rozumiałam się bez słów, bo dobrze wiedzieli o co mi chodzi.
Również dziękuję pracownikom obsługi, bo jakże by szkoła istnieć mogła bez nich? Słowa uznania jakie usłyszałam wczoraj na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego, dały mi wiele satysfakcji i wzruszeń. Stały się one początkiem wspomnień i rozmyślań, a w rezultacie dzisiejszych rozważań.
Jak bardzo mi się zmienił świat,
Przybyło mi zbyt wiele lat,
Wspomnienia porwał wiatr
I człowiek rad nie rad
Po uszy już w kompleksy wpadł.
Na głowie już i włosów mniej,
Wieczorem wcześnie spać się chce
I w kościach strzyka gdzieś
I wzrok już też nie ten
I wolniej w żyłach krąży krew.
Dziękuję za uwagę! To byłem ja- Wasz szkolny korespondent. I żeby było jasne. Następne rozważania już niebawem. A co!
Droga Szkolna Społeczności! Czas mija niepostrzeżenie, warto spełniać swoje marzenie. Wiele marzeń związanych jest z wakacjami i wierzymy, że właśnie w te wakacje zostały one spełnione. Wszyscy odpoczęli, nabrali nowych sił i zapału do pracy. Czas na nowy rok szkolny. Dziś w Zespole Placówek Oświatowych w Kościelcu Pani Dyrektor Dorota Tulibacka otworzyła kolejny rozdział historii naszej szkoły. Gośćmi, którzy na tę uroczystość przybyli, były panie: Joanna Zemełka- sekretarz Gminy Pakość oraz Agnieszka Chlebicka- kierownik Centrum Usług Wspólnych. Pani Dyrektor powitała również Radę Rodziców- Annę Murawiak- Dutkę, Karolinę Nadolną Malesę, Joannę Uszko, grono pedagogiczne, rodziców i uczniów. Szczególne powitanie skierowała do uczniów klasy I oraz VIII. Wszak jedni rozpoczynają, a drudzy będą kończyć ten 8- letni etap nauki. Należą im się słowa otuchy oraz wsparcia. W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor przeczytała list, jaki do naszej szkoły napisał Tadeusz Bogusz- kiedyś uczeń, dziś nasz przyjaciel i sympatyk. Pan Tadeusz napisał między innymi:
,,Niechaj ten Nowy Szkolny Rok 2022/2023 będzie dla wszystkich czasem wielkiej radosnej, twórczej pracy: dla nauczycieli w harmonijnym rozwoju uczniów, dla dzieci czerpania radości z poznawania otaczającej ich rzeczywistości, dla rodziców wiara w to, że szkoła jest dla nich wielkim wsparciem w osiągnięciu rodzicielskich marzeń wobec swych pociech!”
Dziękujemy Panie Tadeuszu!
Rozpoczynamy kolejny rok ciężkiej pracy nie tylko dla uczniów, ale i grona pedagogicznego, pracowników administracji i obsługi i dla rodziców. Okres między rozpoczęciem a zakończeniem roku szkolnego niech owocuje wieloma sukcesami naszych uczniów. Niech ten rok będzie pozbawiony problemów zdrowotnych, ekonomicznych i wszelkie trudy niech będą pokonane.
Początek roku szkolnego był również okazją do pożegnania wieloletniej nauczycielki matematyki- pani Celiny Grzegdali , która z dniem 1 września stała się emerytką. Pani Celina Grzegdala przyjęła podziękowania i życzenia zdrowia i dalszych sukcesów z rąk całej szkolnej społeczności. Nie obyło się bez chwili wzruszeń. Po czterdziestu latach pracy, a w szkole 34 inaczej być nie może. Na szczęście nasze drogi nie rozchodzą się całkowicie! No, no … Pani Celino! Emerytura, emeryturą, a do pracy trzeba przyjść!
O nauczycielach, szkołach, uczniach i ich rodzicach powiedziano i napisano już bardzo dużo. Początek i koniec roku szkolnego to zawsze jest okazja, żeby pochylić się nad zawodem nauczyciela, ale i nad ciężką dolą uczniów. Od nauczyciela oczekuje się nie tylko przygotowania merytorycznego i technicznego, ale także odpowiedniej postawy praktyczno- moralnej. Choćby nie wiem jak każda ze stron narzekała, to co rok będzie początek roku szkolnego. A na jego koniec uczniowskie wierszyki zawierające słowa podziękowania zawsze będą szczere i będą wywoływały jak nie łzę w kącikach oczu, to przynajmniej wzruszenie. Zarówno nauczyciel przyjmujący, jak i uczeń wręczający kwiaty, będące wyrazem wdzięczności za całoroczny trud, przeżywają. Każdy na swój sposób i każdy w tym momencie obiecuje sobie wiele rzeczy od nowego roku szkolnego. Rozstanie na dwa miesiące nie jest powodem do smutku. Przychodzi jednak taki czas, że rozstanie będzie już na dłużej.
W naszej szkole uroczystość wręczenia świadectw odbyła się w dwóch etapach. Pierwsi wakacji doczekali się uczniowie klas I- III. Odebrali swoje świadectwa, a wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy wzorowego ucznia. Ze swoim wychowawcą Panią Jolantą Nieznalską oraz z nauczaniem zintegrowanym pożegnali się uczniowie klasy III. Wszyscy oni dostali dyplomy ukończenia klasy III. Po wakacjach przechodzą do starszej społeczności szkolnej. To dopiero będzie wyzwanie!
W kolejnym etapie dzisiejszych uroczystości, rok szkolny zakończyli uczniowie klas IV- VIII. Uroczystość zaszczycili goście: zastępca burmistrza Pakości p. R. Sielecka, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Pakości – p. J. Błaszak, radni Rady Miejskiej –p. K. Tomczak, p. T. Kujawa i p. Józef Perdał, Rada Rodziców Zespołu Placówek Oświatowych w Kościelcu. Uczniowie, którzy spełnili wymagane warunki otrzymali świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Dodatkowo 24 uczniom ze średnią na świadectwie minimum 5,00 i wzorowym zachowaniem Pani Dyrektor Dorota Tulibacka wręczyła stypendia naukowe. Urząd Miejski w Pakości ufundował nagrodę dla uczennicy klasy VIII Małgorzaty Hensel za najwyższą średnią na świadectwie w szkole, natomiast fundatorem pozostałych nagród książkowych była Rada Rodziców naszej szkoły. Ponadto Rada Rodziców oraz Stowarzyszenie Firm Miasta i Gminy Pakość była sponsorem nagród dla ośmiu wspaniałych uczniów klasy VIII, którzy najliczniej reprezentowali szkołę w różnego rodzaju konkursach.
Rodzice uczniów, którzy kończą rok szkolny z wyróżnieniem otrzymali z rąk Pani Dyrektor listy gratulacyjne, natomiast za szczególną pracę i poświęcenie na rzecz szkoły specjalne podziękowania. Słowa podziękowania, gratulacji i życzenia wspaniałych wakacji skierowała do zebranych pani dyrektor Dorota Tulibacka. Pani Dyrektor przeczytała również list, jaki napisał Pan Tadeusz Bogusz, który stał się naszym absolwentem w 1952 r. List skierowany do Szanownej Pani Dyrektor, Grona Nauczycielskiego, Uczniów, Rodziców i Drogich Przyjaciół we wzruszających słowach opisuje zakończenie roku szkolnego 1951/52. Zawiera wspomnienia naszego ucznia z okresu, kiedy pobierał tu naukę. Z wielką klasą i szacunkiem godnym naśladowania, w dalszym ciągu dziękuje za wiedzę, jaką rodziny Boguszów, Skrzypków i Małków ,,noszą w umysłach od pokoleń”. W niecodzienny sposób, wierszem i prozą składa życzenia nie tylko na wakacje, ale i na przyszłe życiowe wybory. Bardzo serdecznie dziękujemy Panie Tadeuszu i życzymy zdrowia, aby mógł Pan z nami dalej wspominać ku radości całego grona pedagogicznego i korzyści dla wszystkich uczniów.
Niewątpliwie najbardziej ekscytującym punktem dzisiejszej uroczystości było pożegnanie uczniów klasy VIII, którzy w tym momencie stali się naszymi absolwentami. Nic nie dało ukrywanie łez, one i tak polały się strumieniami, zwłaszcza w momencie gdy wychowawca klasy VIII Pani Marina Furman ciepłymi słowami zwróciła się do swoich uczniów po raz ostatni.
Kochani nasi tegoroczni Absolwenci! Powtórzymy słowa Pana Tadeusza. Nie zapominajcie swojej starej podstawówki, miejcie ją we wdzięcznej pamięci razem z zacnymi nauczycielami przez długie, długie lata. Wówczas będziecie wspominać dzisiejszy dzień z innego punktu widzenia, patrząc na wiele spraw innymi oczami.
I tak oto kolejny rocznik, kwiat naszej szkolnej młodzieży opuścił mury starej kościeleckiej szkoły. No cóż! Szkoda tych róż!
Dzień przed zakończeniem roku szkolnego 2021/2022 był w naszej szkole nieco inny niż zwykle. Uczniowie spędzili go ze swoimi wychowawcami. Był to czas poświęcony na podsumowania, dyskusje, wyciągnięcie wniosków na przyszłość, ale także na ostatnie zabawy w gronie szkolnych koleżanek i kolegów. Zabawy ostatnie tylko w tym roku szkolnym. Bardzo wskazane jest kontynuowanie koleżeńskich spotkań również w wakacje. Wychowawcy przypomnieli zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu podczas odpoczynku nad wodą, w górach, w lesie. Nie obyło się bez przedstawiania swoich planów i zamierzeń na najbliższe dwa miesiące.
Ważnym punktem dnia był Apel Sukcesów na którym Pani Dyrektor Dorota Tulibacka wręczyła nagrody uczniom, którzy swoją całoroczną pracę i wysiłek skierowali poza nauką na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji poprzez udział w różnych konkursach, zasługując w ten sposób na szczególne wyróżnienie. Ponadto niektórzy uczniowie przyjęli na siebie dodatkowe obowiązki, wymagające poświęcenia czasu i pracy na rzecz naszej szkoły.
I tak:
- za wyróżnienia uzyskane w Międzynarodowym Konkursie ,,Kangur Matematyczny” organizator ufundował nagrody książkowe dla Zuzanny Nawrockiej z kl. II, Leny Sikorskiej z kl. III, Macieja Bielskiego z kl. V,
- nagroda dla Zuzanny Skrzyńskiej z kl. VIII za zajęcie III miejsca w XVII Wojewódzkim Międzyszkolnym Konkursie Multimedialnym pod hasłem ,,Prawa Dziecka- Prawami Człowieka”,
- dyplomy za udział w finale I Gminnego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym im. Ryszarda Kuflewicza dla Małgorzaty Hensel, Dominika Kuzery, Cezarego Łukowskiego z kl. VIII.
Dzis na Sesję Rady Miejskiej zaproszenie otrzymali laureaci tego konkursu Anna Kalczyńska i Zuzanna Skrzyńska z kl.VIII.
Kolejni wyróżnieni na apelu to:
- wyróżnieni w konkursie ,,Znak Polski Walczącej” Maria Batlińska, Beata Małek, Paweł Kalczyński, Barbara Jagodzińska, Norbert Ziemnicki z kl. IV, Julia Stiller, Julia Gabryk, Hanna Szubertowska, Maciej Bielski z kl. V,
- za czytelnictwo nagrody otrzymali: Roksana Sulikowska z kl. I, Adrian Sulikowski z kl. VII, Lidia Nieznalska z kl. I, Kamil Matykiewicz z kl. II, Kalina Tomaszewska z kl. III, Lena Wodzińska z kl. IV, Iga Krysztofiak z kl. VI,
-za całoroczną pracę na rzecz biblioteki nagrody otrzymali Lena Wodzińska, Paweł Kalczyński, Beata Małek, Liliana Łukowska, Emilia Prusińska z kl. IV, Zuzanna Stępniewska z kl. II, Adam Gabryk z kl. V.
Należy dodać, że w tym roku szkolnym w bibliotece pracowała Pani Bogusława Burdyna-Goulart. Przeprowadziła wiele akcji mających na celu gromadzenie środków finansowych na rzecz biblioteki oraz powiększenie zasobów bibliotecznych. Zebrana kwota to około 900 zł, a księgozbiór powiększył się o 300 książek. Drodzy Czytelnicy, będzie co czytać! Pani Bogusiu- dziękujemy i życzymy powodzenia!
Kolejne nagrody otrzymali:
- za reprezentowanie szkoły w Poczcie Sztandarowym: Małgorzata Hensel, Zuzanna Skrzyńska i Cezary Łukowski z kl. VIII,
- za pracę w Samorządzie Uczniowskim: Emilia Prusińska i Liliana Łukowska z kl. IV, Hanna Szubertowska z kl. V, Laura Woźniak z kl. VI, Zofia Nawrocka z kl. VII, Jagoda Nieznalska z kl. VIII.
Pani Elżbieta Nowak podsumowała akcję ,,Góra Grosza”.
Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy, dziękujemy za pracę i życzymy dalszych sukcesów w nowym roku szkolnym. Słowa podziękowania kierujemy również do wszystkich fundatorów nagród.
Drodzy Uczestnicy,
Przyjaciele i Sympatycy
Akcji Góra Grosza.
Zakończyliśmy XXII edycję akcji „Górę Grosza”. Zbiórka trwała od 26.10.2021r. do 30.05. 2022r. Akcja została przeprowadzona na rzecz dzieci, które nie wychowują się we własnej rodzinie. Wszyscy uczniowie od klasy I-VIII postarali się, aby nasza szkoła czynnie włączyła się w pomoc dzieciom. W naszej szkole zbiórka pieniędzy odbywała się w ramach ogólnopolskiej zbiórki i międzyklasowej rywalizacji konkursowej. Pieniądze zbieraliśmy do butelek. Dało to kwotę 1426,97zł/11,79zł. W 11 paczkach o łącznej wadze 63,25 kg, zapakowaliśmy wszystkie posortowane groszówki.
Dnia 3.06.2022r. za pośrednictwem Poczty Polskiej w Pakości pieniądze zostały przekazane na Towarzystwo Nasz Dom w Warszawie. Dziękuję panu listonoszowi Andrzejowi Henslowi za pomoc w dostarczeniu paczek na miejsce.
Bez całego sztabu ludzi, zbierających czyli Was dzieci, sortujących, liczących grosiki i pakujących w paczki, nie udałoby się przeprowadzić akcji „Góra Grosza”.
Dziękuję przedstawicielom klas od I do VIII: Wandzi, Lilce, Gabrysi, Mikołajowi, Beatce, Hani, Maciejowi, Laurze, Szymonowi, Jagodzie, Darce.
Uczniom sortującym: Oliwierowi, Szymonowi, Zuzannie S, Kamilowi, Weronice, Ani, Łukaszowi, Wojtkowi, Antkowi, Lilce, Kacprowi.
Paniom: Grażynie, Annie, Marcie, Małgorzacie, Bożenie, Bogumile, Wioletcie, za ich bezinteresowną pomoc.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się bezpośrednio i pośrednio w pomaganie, przy akcji ”Góra Grosza”.
Dziękujemy , że jesteście z nami!
Koordynator akcji „Góra Grosza”.
Ostatni tydzień roku szkolnego, to dla Was Drodzy Ósmoklasiści czas pożegnań. Coraz bardziej do Waszej świadomości dociera fakt, że to ostatnie chwile w tej szkole, w tej klasie, w tym gronie. Ostatnia wycieczka, ostatnie lekcje i ostatnie czujne spojrzenia Waszego wychowawcy i nauczycieli. Czas na oficjalne ,,do widzenia” i życzenia będzie w piątek na uroczystym zakończeniu roku szkolnego. Dzisiejsze rozważania skierowane są szczególnie do Was. Możecie być pewni, że absolwenci starej kościeleckiej szkoły idą w dorosłe życie dobrze przygotowani. Wiedzą, że nowych wyzwań i problemów nie da się ominąć, trzeba je podejmować i rozwiązywać. W sytuacjach trudnych, z których wydawałoby się, nie ma wyjścia, można zwrócić się do przyjaciela. Najtrwalsze przyjaźnie to te ze szkoły podstawowej, bo to tu wzrastaliście razem i poznawaliście swoje tajemnice i marzenia. To tu obrażaliście się na siebie, by po chwili się pogodzić i znów móc przegadać całe dnie. To tu poznaliście smak sukcesów, ale i gorycz swoich i cudzych porażek. Tu na własnych i cudzych błędach uczyliście się podejmować trudne decyzje. Nikt Wam nie powie, że w przyszłości czekają na Was tylko czerwone dywany. Dlatego szkolne przyjaźnie warto podtrzymywać, bo po wielu latach, kiedy życie rozrzuci Was po świecie, będziecie mogli dzisiejsze problemy wspominać z uśmiechem i mówić: nie było to jak w podstawówce.
Drodzy Ósmoklasiści! Niech w Was zostanie dużo dziecięcej radości, fantazji i spontaniczności. Niech błysk w oczach, wiatr we włosach i uśmiech na ustach zdobi Wasze twarze na progu dorosłego życia. Tak jak to było przez osiem ostatnich lat. Tego Wam życzy cała szkolna kościelecka społeczność. I oczywiście życzymy wyrozumiałych ,,zespołów nadzorujących”, tolerancyjnych ,,straży granicznych”, łagodnych ,,inspektorów” i wspaniałych nauczycieli i wychowawców.
9 czerwca 2022r uczniowie naszej szkoły Liliana Łukowska z klasy IV i Jan Wiliński z klasy V uczestniczyli w Gali rozdania nagród w konkursie "Znak Polski Walczącej" w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.
Lilka zajęła I miejsce, a Janek II miejsce w kategorii wiekowej klas IV-V.
Nagrodą dodatkową dla laureatów konkursu było zwiedzanie archiwum IPN-u, w postaci niezwykle ciekawej lekcji.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
https://www.facebook.com/270179543157869/posts/2229186503923820/
Laureaci konkursu "Znak Polski Walczącej", Lilka i Janek, mieli również okazję zwiedzić Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy.
Wizyta w Muzeum okazała się ciekawym powrotem do przeszłości
Czas płynie nieubłagania…Wczoraj odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia z robotyki… Uczniowie pracowali z zestawami Vex Robotics IQ, które zostały w całości sfinansowane dzięki udziale szkoły w projekcie @LaboratoriaPrzyszlosci . Udało się zbudować chwytak i podnośnik. Młodzi adepci robotyki pochwalili się swoimi pracami przedszkolakom. Maluchom bardzo się spodobało i myślę, że chętnych do udziału w zajęciach nie będzie nam brakować przez najbliższe lata!
Aktywizujemy młodych debatantów - I debata oksfordzka.
Przedstawiciele klasy ósmej wzięli udział w I debacie pod tytułem " Czy warto pielęgnować tradycję?"
Jak na młodych adeptów przystało zarówno w drużynie propozycji, jak i opozycji nie zabrakło rzeczowych, acz kluczowych argumentów, śmiałych tez i zasadniczych odpowiedzi.
Zmaganiom ósmoklasistów bacznie przyglądali się koledzy z młodszych klas, którzy w przyszłości będą następcami naszych młodych debatantów.
Dmuchańce, konkurencje sportowe, wata cukrowa, znakowanie rowerów, wizyta inowrocławskich żołnierzy –to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na przedszkolaków i uczniów ZPO w Kościelcu z okazji Dnia Dziecka. Dziękujemy serdecznie Radzie Rodziców za WSPANIAŁĄ zabawę, niespodzianki. Humory dopisywały wszystkim, a słońce przygrzewało nam od samego rana! To się nazywa zabawa!!!! Zapraszamy na fotorelację!
W poniedziałek, 30 maja, w naszej szkole mieliśmy zaszczyt gościć pana Leopolda Kruszkę- dra nauk technicznych w zakresie mechaniki Instytutu Podstawowych Projektów Techniki Polskiej Akademii Nauk, kierownika projektów badawczych Komitetu Badań Naukowych oraz trzech projektów NATO, a także wykładowcę Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Pan Leopold przybliżył uczniom starszych klas strukturę NATO, Unii Europejskiej, omówił podstawy utrzymania bezpieczeństwa militarnego przez te organizacje oraz ich działanie w sprawie bezpieczeństwa, zwłaszcza w trudnym czasie wojny.
Z uwagą słuchaliśmy wprowadzenia do programu Erasmus + i korzyściach wynikających z bycia beneficjentem tego programu.
Na koniec uczniowie klas ósmych zostali zachęceni do wyboru przyszłej szkoły jaką jest Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne im. Polskich Kryptologów w Warszawie oraz dowiedzieli się jakie
są wymogi formalne dla kandydatów.
Spotkanie pogłębiło wiedzę uczniów odnośnie organizacji międzynarodowych, do których należy nasza Ojczyzna, poszerzyło horyzonty i w pełni usatysfakcjonowało ciekawość uczniów.
Panu Leopoldowi dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tak inspirującym spotkaniu.
#LaboratoriaPrzyszlosci #LaboratoriaPrzyszłości
Szkolna baza pomocy dydaktycznych wzbogaciła się bardzo w związku z udziałem szkoły w programie Laboratoria Przyszłości. Dzięki temu uczniowie, którzy biorą udział w zajęciach z robotyki, korzystają z nowych, fantastycznych zestawów. Na ostatnich zajęciach poznaliśmy zestaw Vex Robotics IQ. Rozpoczęliśmy przygodę z budowaniem robotów innych, bardziej skomplikowanych niż LEGO WeDo. W końcu trzeba się rozwijać, poszerzać horyzonty, jeśli jest ku temu okazja. A w naszej szkole okazji nie brakuje!
22 maja nasza szkoła co rok obchodzi swój jubileusz. W tym roku to już imponujące 188 lat istnienia i 23 lata, jak szkole nadano imię Armii Krajowej. Uroczystość odbyła się u nas w piątek. Z tej okazji swoją obecnością zaszczycili nas: p. Joanna Zemełka- sekretarz Gminy Pakość, p. Agnieszka Chlebicka- kierownik Centrum Usług Wspólnych, radny Rady Miejskiej Józef Perdał oraz przedstawiciele Rady Rodziców: Anna Murawiak-Dutka, Karolina Nadolna Malesa i Joanna Uszko. Pani Dyrektor Dorota Tulibacka w swoim wystąpieniu przeczytała kolejny rozdział dziejów szkoły, jak również podziękowała za przygotowanie uroczystości nauczycielom i uczniom. Szanowni goście również skierowali do zebranych miłe słowa uznania i równie miłe życzenia na przyszłość. Uczniowie pod okiem nauczycieli przygotowali wspaniały występ, który można oglądać na zdjęciach, ale również zapraszamy do obejrzenia filmu. W przygotowaniu całej uroczystości, zdjęć oraz filmu wykorzystany został sprzęt, jaki szkoła otrzymała w ramach programu Laboratoria Przyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci . To była między innymi kamera, mikrofony i aparat fotograficzny.
Nagrodzeni zostali uczniowie, którzy zostali zwycięzcami szkolnego konkursu ogłoszonego z okazji Święta szkoły. Laureatami konkursu plastycznego na projekt graffiti lub muralu związanego tematycznie z kościelecką szkołą zostali: w kategorii klas I –III: I miejsce –Weronika Kacprzak, II miejsce –Alina Jardanowska, III miejsce – Kalina Tomaszewska, Piotr Kalczyński; w kategorii klas IV –VIII: I miejsce –Hanna Szubertowska, II miejsce –Mateusz Dominiak, III miejsce –Julia Stiller, Emilia Prusińska. Gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu.
Od wczoraj za pośrednictwem szkolnego Facebooka otrzymujemy niezwykle sympatyczne życzenia z okazji jubileuszu. Z pewnością wśród autorów są nasi byli uczniowie, rodzice i przyjaciele szkoły. Wszyscy oni wraz z gronem pedagogicznym, pracownikami administracji i obsługi tworzą całą społeczność szkolną. Dziękując za wszystkie miłe słowa i życzenia wierzymy, że nasi uczniowie opuszczając mury szkoły zaopatrzeni są w niezbędne umiejętności potrzebne w kolejnych etapach kształcenia, a w dorosłym życiu będą również pamiętać o radach i wskazówkach uzyskanych od dawnych wychowawców i nauczycieli. Będzie nasza szkoła w dalszym ciągu kształciła i wychowywała pokolenia dumnych i świadomych Polaków. Bo co to jest 188 lat? To dopiero początek! Strzeżmy historii naszej szkoły, aby przyszli korespondenci mieli co robić. Zbierajmy pamiątki i przekazujmy dzieciom i wnukom, ale przede wszystkim pielęgnujmy dobrą pamięć o starej kościeleckiej szkole, która wciąż jest tak młoda.
***
Z okazji Święta szkoły zapraszamy do zapoznania z kolejnym rozdziałem dotyczącym życia naszej szkoły..
ROZDZIAŁ XI … BEZ TYTUŁU …
Kończący się właśnie rok szkolny 2021/2022 dopisał do dziejów naszej szkoły kolejny rozdział. Jak go nazwać? Co było aż tak istotne w tym roku, co rzutowałoby na całość i po latach wspominając tę starą kościelecką szkołę można by mówić: a pamiętasz, to było wtedy gdy ….
Dobiega końca pięcioletnia kadencja Pani Dyrektor Doroty Tulibackiej. Trzeba przyznać, że była to kadencja, w której co rok przybywało nowych, trudnych problemów jak reforma oświaty i zmieniający się jej ministrowie, dostosowanie szkoły do nowych wymogów i przyjęcie dwóch dodatkowych roczników uczniów, strajki nauczycieli, pandemia, remonty. Ale konkurs na dyrektora placówki ogłoszony przez organ prowadzący już się odbył. Pani Dyrektor zostaje z nami na kolejne 5 lat, a to świadczy o tym, że nasza szkoła nie będzie stała w miejscu, będzie się dalej rozwijała.
Zakończył się długi okres obowiązywania pandemii związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Nie był to dobry okres nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla jakości oświaty. Grono pedagogiczne, uczniowie, rodzice w naszej szkole podjęli trud kontynuowania nauki zdalnej. Na pewno zdobyli nowe doświadczenia, wyciągnęli wnioski, które w przyszłości powinny zaowocować odpowiednimi działaniami i decyzjami. Nauka zdalna już w mniejszym stopniu zakłóciła nasz proces kształcenia i wychowania w tym roku szkolnym. Ale cóż z tego, gdy zdążyła zasiać w niektórych złe nawyki. Pomimo jednak trudnych warunków odbyła się w naszej szkole XXII Aukcja Bożonarodzeniowa oraz XIV Kiermasz Wielkanocny i trzeba przyznać z imponującymi wynikami. Odbyły się również wszystkie planowane uroczystości, a dziatwa szkolna odnosiła sukcesy w licznych konkursach przedmiotowych, plastycznych i wokalnych. Były wyjazdy do kina i na różnego rodzaju warsztaty, na których uczniowie poprzez zabawę nabyli wiele różnych umiejętności. Odbyła się również wycieczka uczniów klas IV- VIII do Gdańska, w której programie znalazło się między innymi zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej oraz Westerplatte. Z powodu panującej pandemii utrudnione było organizowanie dłuższych wycieczek, dlatego dużym zainteresowaniem cieszy się planowana dla klasy VII i VIII trzydniowa wycieczka do Łeby. Jak co roku uczniowie klasy VIII stoją przed trudnym wyborem przyszłej szkoły, ale przed nimi jeszcze egzamin ósmoklasisty. Niebawem staną się naszymi absolwentami i szkoła podstawowa będzie dla nich już tylko wspomnieniem. O tym jak tęsknią za podstawówką, przekonają się we wrześniu.
Można by się cieszyć, że wszystko wraca do normy, po trudnym okresie reform i pandemii. Przedszkolacy stają się uczniami, uczniowie absolwentami a życie szkolne toczy się według dawno ustalonych zasad. I wszystko by tak było, gdyby bieg wydarzeń na świecie nie zburzył naszego poczucia bezpieczeństwa. Od kilku miesięcy tuż za naszą granicą - w Ukrainie toczy się wojna. Coś, co uczniowie znają tylko z literatury i filmów, ich rodzice dodatkowo z opowiadań dziadków. Coś, o czym nie przypuszczaliśmy, że będzie dziać się tak blisko i czego nie wyobrażaliśmy sobie, że może dotknąć nas bezpośrednio. Z tego powodu w szkole organizowana była akcja zbiórki różnych artykułów pierwszej potrzeby przeznaczonych na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Również na tę pomoc przeznaczony został dochód z wielkanocnego kiermaszu. Do grona naszych uczniów dołączyła uczennica z Ukrainy. Trudno ogarnąć ogrom nieszczęść, jaki niesie ze sobą wojna.
Obchodzimy w tym roku 188 rocznicę powstania naszej szkoły oraz 23 rocznicę nadania jej imienia Armii Krajowej. Poniżej przedstawiamy fragment wiersza ,,Niebo złote ci otworzę…”, którego autorem jest Krzysztof Kamil Baczyński, podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli Pokolenia Kolumbów. Niezwykle uzdolniony poeta, ale nie dane mu było rozwinąć swojego talentu, bo zginął w czasie Powstania Warszawskiego jako żołnierz batalionu ,,Parasol” Armii Krajowej. Miał zaledwie 23 lata. Dokładnie tyle, ile lat nasza szkoła nosi imię Armii Krajowej. Wiersz był dedykowany żonie Baczyńskiego –Barbarze i mówił o marzeniach Barbary i Krzysztofa. Ona również zginęła w Powstaniu Warszawskim. Wojna zakończyła życie tych młodych artystów, którzy mieli swoje marzenia i walczyli między innymi o prawo do ich spełniania w wolnym kraju.
Jeno wyjmij mi z tych oczu
szkło bolesne – obraz dni,
które czaszki białe toczy
przez płonące łąki krwi.
Jeno odmień czas kaleki,
zakryj groby płaszczem rzeki,
zetrzyj z włosów pył bitewny,
tych lat gniewnych
czarny pył.
kolejny sukces uczennicy klasy VIII Jaśminy Paciorek. Wczoraj w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbyła się uroczysta Gala Laureatów i Finalistów ,,Kaspry 2022”, na której 133 uczniów szkół podstawowych naszego województwa zostało nagrodzonych za wyniki w ośmiu wojewódzkich konkursach przedmiotowych. Jaśmina brała udział w XVIII Konkursie Kasper Matematyczny i została jego finalistką.
Wspaniale
zorganizowana uroczystość na pewno ułatwi absolwentom szkół podstawowych podjęcie trudnej decyzji dotyczącej wyboru przyszłej szkoły średniej. A jak było galowo, można zobaczyć na zdjęciach. Bo ja tam byłem i je zrobiłem. Ja- Wasz szkolny korespondent. Mało tego, jeszcze widziałem jak się tam kręciła nauczycielka od matematyki z naszej szkoły.
Jaśminie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów już w przyszłej szkole średniej. Zanim jednak się w niej znajdzie, życzymy jej sukcesu egzaminacyjnego, trafnych wyborów i udanego startu w nowym szkolnym środowisku.
***
Kangury rozdane! Najwyższy czas poznać wyniki Międzynarodowego Konkursu ,,Kangur Matematyczny” w naszej szkole. W konkursie brało udział 25 uczniów z klas II- VIII. Największymi matematycznymi kangurami, którzy otrzymali wyróżnienia organizatora konkursu okazali się uczniowie:
Żaczek - Nawrocka Zuzanna z kl. II, Maluch - Sikorska Lena z kl. III oraz Beniamin - Maciej Bielski z kl. V.
Ponadto najlepszymi wynikami poza wyróżnionymi w poszczególnych klasach i kategoriach mogą cieszyć się :
Żaczek - Wojciech Bogusz z kl. II, Maluch - Wesołowska Agata z kl. III, Maluch - Łukowska Liliana z kl. IV, Beniamin - Pawlak Antoni z kl. V, Beniamin - Woźniak Laura z kl. VI, Kadet - Prusiński Tomasz z kl. VII i Kadet - Paciorek Jaśmina z kl. VIII.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i życzymy matematycznych sukcesów.
Praca jest jednym z istotnych składników ludzkiego życia. Każdy chce odczuwać satysfakcję z wykonywanej przez siebie pracy. Odczuwanie satysfakcji z pracy jest oceniane indywidualnie, ale nie każdą pracę da się zmierzyć za pomocą jednostek powszechnie stosowanych, a i z satysfakcją finansową bywa bardzo różnie. Nauczyciel szkoły podstawowej i przedszkola pracuje z dziećmi i dorastającą młodzieżą, musi nieustannie się rozwijać, aby sprostać wciąż zwiększającym się wymaganiom ze wszystkich stron. Dyrektorowi szkoły stawia się wiele dodatkowych wymagań i uwarunkowań związanych z zarządzaniem placówką szkolną. Nauczyciel dyrektor najlepiej jakby był ideałem, przy dalekich od ideału warunkach pracy.
O matko dyrektorko! Przecież wszyscy jesteśmy nauczycielami, ale nie wszyscy możemy być dyrektorami! W naszej pakoskiej gminie właśnie wczoraj odbył się konkurs na dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Kościelcu. Dla nikogo nie jest już tajemnicą kto będzie sprawował pieczę nad nami przez następne 5 lat. Po zakończonym konkursie przedszkolacy, uczniowie, grono pedagogiczne wraz z pracownikami szkoły przywitali ,,nową, starą” Panią Dyrektor Dorotę Tulibacką. Były gratulacje, podziękowania i życzenia na następną pięciolatkę. Było wiele uśmiechów, oklasków i wzruszeń. I to są właśnie momenty, kiedy nauczyciel, a zwłaszcza nauczyciel dyrektor odczuwa największą satysfakcję ze swojej pracy. Życzymy Pani Dyrektor jak najwięcej takich chwil, bo to one wynagradzają największe trudy pracy nauczyciela, a zwłaszcza nauczyciela dyrektora. Popatrzcie jeszcze raz na filmową relację z dnia wczorajszego.
A kto się wymądrzał? Oczywiście Ja- Wasz szkolny korespondent!
Kończy się kwiecień i już za chwilę maj zapuka do naszych drzwi, a maj w historii to ważny miesiąc dla naszej Ojczyzny. 28 kwietnia w Szkole Podstawowej w Kościelcu odbyła się uroczysta akademia, podczas której przypomniano ważne majowe rocznice. Uczniowie klas IV- VIII zaprezentowali program poświęcony polskiej fladze, której święto przypada 2 maja oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to ważna lekcja historii i patriotyzmu, ważna dla nas wszystkich, bo: „Bez historii, mowy, sztuki {…} naród się zamieni w bezimienny kraj”.