MENU

  • Brawo

    W ubiegłym tygodniu w I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbyła się podsumowująca gala laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych organizowanych dla uczniów szkół podstawowych. Na uroczystości obecny był nasz uczeń kl.VIII Wiktor, który został finalistą konkursu ,,Kasper matematyczny”. Zapraszam do zdjęciowej prezentacji. O sukcesach Wiktora i wielu innych naszych uczniów dowiedziałem się ja- Wasz szkolny korespondent z wielu źródeł. Pomimo nauki zdalnej życie szkolne pełne imprez, uroczystości, konkursów istniało i dokładne relacje są na naszym Facebooku. Jutro kolejne ważne wydarzenie, szczególnie dla naszych ósmoklasistów, którzy przez trzy dni będą zmagać się z zadaniami egzaminacyjnymi z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.

    Kochani ósmoklasiści! Wiele egzaminów już za Wami. Każdy sprawdzian to mniejszy lub większy egzamin. Jeszcze więcej przed Wami. Tych szkolnych i życiowych. Każdy egzamin to nie koniec, tylko początek jakiejś nowej drogi, nowego etapu, nowego życia. To właśnie Was czeka. Egzaminacyjnymi wynikami otwieracie sobie drogi, którymi będziecie dążyć do wybranych celów. Wierzymy, że dacie z siebie wszystko i życzymy sukcesów. Życzę Wam ja- Wasz szkolny korespondent i całe grono pedagogiczne na czele z Panią Dyrektor. Kciuki oczywiście wszyscy trzymamy, bo jak to mówią nauka, nauką a wyniki muszą być po naszej myśli.

    W ostatni dzień przed egzaminem należy się już odprężyć, złapać oddech i odpocząć. Dlatego ja- Wasz szkolny korespondent proponuję dawkę humoru i uśmiechu. Bardziej ku przestrodze i celem nauki na cudzych błędach. Oto wybrane cytaty z uczniowskich zeszytów.

    Utwór Aleksandra Fredry ,,Zemsta” „opowiada o złości i nienawiści Papkina i Rejenta, która prowadzi do za mąż wyjścia ich dzieci”.

    W tragedii Juliusza Słowackiego „Balladyna popełniła siostrobójstwo, jednak w dalszych losach dopada ją tzw. karma”.

    Król Waza, jak sama nazwa wskazuje, lubił zupę.

    W czasie zaborów Polskę poćwiartowano na trzy nierówne połowy.

    Kościuszko wyciągnął i powiedział że nie schowa.

    W bitwie na polu grunwaldzkim zostało więcej nieboszczyków, niż przyszło.

    Poemat czytałem ze łzą rozczulenia w jednym oku, a zachwytu w drugim.

    Utwór ten pisany jest wzorową polszczyzną, dlatego ta książka jak żadna inna sprawiła mi kłopoty z czytaniem.

    Najbardziej w micie podobało mi się, jak Syzyf pchał kamień pod górę, a potem zasuwał za nim na dół.

    Kiedy Kochanowski pisał "Treny" Urszulka mu nie przeszkadzała.

    Po nogach Słowackiego można było poznać, że był to człowiek nerwowy i zamyślony.

    Do ludowości w balladach Mickiewicza zaliczamy nie tylko pojawienie się rusałki, ale i również jęki chłopa pod jaworem.

    Dwór Sopliców był patriotyczny, bo zegar grał Mazurka Dąbrowskiego, a na ścianach powiesili patriotów.

    Ksiądz Robak strzelił do niedźwiedzia, który zwalił się z hukiem i nie czekając na oklaski pobiegł do domu.

    Anielka miała ciężkie dzieciństwo, bo musiała się uczyć.

    Latarnik, czytając "Pana Tadeusza", rozbił się o skały i zasnął.

    Interesujące w "Chłopach" jest również to, że Kuba dopiero nazajutrz spostrzegł, jak mu spuchła samowolnie przez siebie odrąbana noga.

    Dzieła klasyków to stare zakurzone książki.

  • Święto szkoły.

    Rozdział X. Dla tych, którzy przede wszystkim tworzą szkołę.

    Pragnę powitać na dzisiejszej uroczystości wszystkich naszych szkolnych przyjaciół, nauczycieli, rodziców i uczniów, którzy z powodu trudnej sytuacji spowodowanej pandemią, będą nam towarzyszyć zdalnie. Zapraszamy do oglądania relacji na szkolnym Facebooku. Witam również Was zebranych tu, w szkole nauczycieli, uczniów i naszych przesympatycznych przedszkolaków.

    Życie szkolne to dzwonki przypominające o początku i końcu lekcji, lekcje z ocenami i sprawdzianami, przerwy na szkolnych korytarzach i boisku, klasy ozdobione gazetkami, wyposażone w pomoce naukowe, potrzebne młodemu człowiekowi do zdobywania umiejętności. Wspominając szkołę myślimy o klasowych wycieczkach, zabawach, uroczystościach, a najbardziej pamiętamy wspólne psoty, wpadki , ściągi i różne przygody, bez których nie ma szkolnego życia. W tę codzienność wpisują się wydarzenia niepowszednie, zmuszające do refleksji, budowania opinii i zbierania informacji o dorobku własnym i szkoły. Takim wydarzeniem jest kolejny jubileusz, który dziś obchodzimy z powodu 187 rocznicy powstania szkoły i 22 rocznicy nadania jej imienia Armii Krajowej. Ostatni rok po raz kolejny w historii naszej szkoły pokazał, że najważniejszym trzonem, sercem, napędem tworzącym cały dorobek szkoły to pokolenia uczniów, absolwentów, rodziców, nauczycieli i pracowników administracyjnych.

    Nasze jubileusze obchodziliśmy bardziej lub mniej uroczyście. Na szkolnym terenie uczniowie prezentowali szerokiej publiczności swoje umiejętności artystyczne i naukowe. W ubiegłym roku przyszło nam świętować zdalnie. Dziś doświadczamy hybrydowej uroczystości. Okazuje się że można tworzyć szkołę bez budynku, klas i dzwonków, a nawet bez wychodzenia z domu. Było to bardzo trudne, ale się udało. Dzięki Wam drodzy nauczyciele, rodzice i uczniowie, dzięki naszemu kierownictwu szkoła funkcjonowała poza budynkiem szkolnym, ale za to w naszych domach i za pomocą sprzętu elektronicznego. To znaczy, że szkoła to przede wszystkim Wy i My, bez względu na to, gdzie się znajdujemy.

    Pragnę podziękować nauczycielom i Wam drodzy uczniowie, za przygotowanie tej uroczystości. Daliście tym dowód na to, że kolejny rozdział wpisuje się w historię naszej szkoły i obejmuje rok nietypowy, pełen nowych doświadczeń w tworzeniu dorobku szkoły i jednocześnie w procesie kształtowania własnych charakterów. To nic, że korytarze często pozbawione były uczniowskiego gwaru. Zastąpiły go odgłosy odbywających się remontów w klasach i na korytarzach. Wasza szkoła czekała na Was dobrze przygotowana, świeżo wymalowana, doposażona w nowe pomoce. A Wy drodzy rodzice i uczniowie, choć może nie wszyscy to okazują, to w rzeczywistości zatęskniliście za swoją kościelecką, dobrą szkołą. To Wam dedykujemy dzisiejszą uroczystość, bo kto jak nie Wy tworzy tę szkołę?

  • Tydzień Ulgi

    Nasza szkoła przystępuje w dniach od 17 do 21 maja br do akcji TYDZIEŃ ULGI zainicjowanej przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

    Sytuacja młodzieży jest niezwykle trudna. Chociaż dzieci i nastolatki zarażają się koronawirusem rzadziej i chorują łagodniej, skutki psychologiczne pandemii odczuwają chyba boleśniej niż reszta społeczeństwa - mówi prof. Magdalena Śmieja z Zakładu Psychologii Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Destabilizacja życia rodzinnego, stres, brak ruchu, wszystko to wszystko odbija się na zdrowiu psychicznym nastolatków. W przypadku młodzieży pandemia koronawirusa przeradza się w epidemię depresji, samookaleczeń i stanów lękowych. By zaradzić tym problemom Instytut Psychologii UJ rusza z kampanią pod nazwą Tydzień Ulgi.

    Pomysł jest prosty - chodzi o to, by, tylko na tydzień szkoły powstrzymały się od kartkówek, klasówek, odpytywania, zadawania prac domowych przez tydzień, podarujmy młodzieży tydzień bez sprawdzianów. Wszystko to po to, aby obniżyć stres towarzyszący dzieciom na co dzień i zadbać o dobrostan psychiczny uczniów, pedagogów, rodziców- wyjaśnia prof. Aleksandra Gruszka -Gosiewska, zastępczyni dyrektora Instytutu Psychologii UJ.

    W związku z tym w dniach 17-21 maja zadania domowe, sprawdziany itp. będą przełożone na kolejne lekcje.

  • Czarnoziem na soli.

    W piątek 7 maja mieliśmy ogromną przyjemność gościć w naszej szkole Dyrektora Biura Stowarzyszenia LGD Czarnoziem na Soli Panią Agatę Marciszewską oraz członka Zarządu Pana Szymona Łepskiego. Wręczono nagrody uczennicom, które wzięły udział w powiatowym konkursie "Kolędy na Soli".

    W kategorii klas I-IV - Lena Sikorska

    W kategorii klas V-VIII Laura Woźniak,

    Wyróżnienie - Antonina Uszko.

    Dziękujemy serdecznie za wizytę i piękne nagrody.

    Więcej informacji pod linkiem

    http://czarnoziemnasoli.pl/aktualnosci.1285.wreczenie...

  • Dzień strażaka

    Dzień Strażaka w świetlicy szkolnej

    W ramach orientacji zawodowej uczniowie klasy II brali udział w zajęciach poświęconych pracy strażaka. W ramach przygotowanej prezentacji multimedialnej uczniowie, dowiedzieli się jak niebezpieczny i odpowiedzialny jest to zawód. Poznali wyposażenie remizy strażackiej i wozu strażackiego. Zobaczyli jak wygląda galowy, bojowy i koszarowy strój strażaka. Mieli możliwość przymierzenia munduru galowego oraz hełmów strażackich. Zobaczyli jakie oznaczenia państwowe oraz dyplomy otrzymują strażacy za swoją pełną poświęcenia pracę. W czasie zajęć uczniowie obejrzeli także filmy edukacyjne poświęcone pracy strażaka przygotowane w ramach realizacji rządowego programu wspomagania organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”, zadanie nr 6 celu szczegółowego nr 4 – Tworzenie warunków do prowadzenia w jednostkach PSP praktycznych zajęć edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa, w szczególności przeciwpożarowego. Na koniec zajęć uczniowie otrzymali kolorowanki edukacyjne.

  • Święta Majowe

    Zapraszamy serdecznie na program z okazji nadchodzących świąt majowych przygotowany przez klasę VIII. Program pod linkiem:

  • „Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”

    „Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie” - trudno jest się nie zgodzić ze słowami pierwszego hetmana, wszechwładnego kanclerza i filantropa Jana Zamoyskiego.

    Przypadająca w tym roku 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 stała się okazją do omówienia postaci historycznych bezpośrednio związanych z dziejami Polski.

    W związku z powyższym, z dumą prezentujemy naszą młodzież o nieograniczonej wyobraźni, która wcieliła się w wybraną postać historyczną, związaną z rozwojem naszego państwa na przestrzeni dziejów.

    Wśród przedstawionych osób znajdują się władcy z dynastii Piastów, z dynastii Jagiellonów, królowie elekcyjni, działacze niepodległościowi, ludzie kultury i sportowcy dwudziestolecia międzywojennego oraz polscy nobliści.

    Wśród prezentowanych wcieleń można zauważyć 3 postacie niezwiązane z Rzeczpospolitą, aczkolwiek talent i sukcesy naukowe tych osób zostały docenione przez uczniów, dlatego warto je również zobaczyć.

  • „MIKOŁAJ KOPERNIK, WIELKI POLAK KTÓRY WSTRZYMAŁ SŁOŃCE RUSZYŁ ZIEMIĘ”

    Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły - Roksana Olszewska z klasy VI zajęła II miejsce w VIII

    Ogólnopolskim Konkursie pod hasłem „MIKOŁAJ KOPERNIK, WIELKI POLAK KTÓRY WSTRZYMAŁ SŁOŃCE RUSZYŁ ZIEMIĘ”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej, pod honorowym patronatem Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej.

    Celem konkursu było przybliżenie sylwetki sławnego Polaka - Mikołaja Kopernika oraz popularyzacja ogólnej wiedzy astronomicznej.

    Serdecznie gratulujemy wygranej !

  • Akcja żonkile!

    #ŁączyNasPamięć! #akcjaŻonkile

    W tym roku nasza szkoła włączyła się po raz kolejny w ogólnopolską akcję społeczno – edukacyjną ŻONKILE, z okazji 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Organizatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Z powodu pandemii, podobnie jak w roku ubiegłym, dołączyliśmy do wirtualnej sieci pamięci.

    Przewodnie hasło tegorocznej akcji Żonkile poświęcone zostało w szczególności kobietom walczącym w powstaniu w getcie warszawskim i ich roli w zrywie sprzed kilkudziesięciu lat.

    Uczniowie obejrzeli przygotowane przez Centrum Edukacyjne Muzeum Polin filmy: „Będę pisać” dla uczniów klas IV – VI w reżyserii Hi-Story, który opowiada o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny oraz „Muranów – Dzielnica Północna” przygotowany dla uczniów klas VII-VIII, w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego, który w sposób nowatorski, opowiada historię Muranowa - dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.

    Uczniowie naszej szkoły na znak pamięci o ofiarach powstania samodzielnie przygotowali plakaty i papierowe żonkile.

  • Kiermasz wielkanocny.

    W obliczu wciąż trwającej pandemii oraz zdalnej nauki obejmującej znów wszystkie klasy, odbył się w naszej szkole kiermasz wielkanocny. Pomimo tych trudnych warunków doszedł do skutku. Nasi uczniowie, rodzice, nauczyciele i przyjaciele szkoły wykonali piękne świąteczne stroiki, palmy wielkanocne, znalazły się obrazy i produkty rękodzieła artystycznego. I wszystko kolorowe jak przystało na czas wiosenno-wielkanocny. Dochód uzyskany ze sprzedaży produktów wyniósł 1520 zł. Organizatorzy kiermaszu pragną złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy udzielili pomocy w jego przygotowaniu, oraz tym, którzy zakupili świąteczne produkty. Dziękujemy za postawę, za wsparcie i tę świadomość jaka nas nie opuszcza w trudnych sytuacjach. W potrzebie nie jesteśmy sami, mamy do kogo się zwrócić i zawsze znajdzie się wsparcie. DZIĘKUJEMY

  • „Powstańcy’44 – pamiętamy!”.

    Na początku roku szkolnego 2020/2021, klasa VIII, rozpoczęła realizację Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Powstańcy’44 – pamiętamy!”.

    Udział w projekcie miał na celu budowanie tożsamości narodowej uczniów, rozbudzenie w nich uczuć patriotycznych, a także uświadomienie tak ważnej rzeczy jaką jest dbanie o pokój na świecie. Poprzez rozwijanie wiedzy na temat Powstania Warszawskiego uczniowie dowiedzieli się jak wojna wpłynęła na losy powstańców, cywilów i dzieci.

    Ponieważ projekt dobiegł końca chcemy pokazać ile pracy i serca uczniowie włożyli w jego realizację. Zaczniemy od pracy najprzyjemniejszej – wysadzenia 17 cebulek kwiatowych w szkolnym ogrodzie, jako upamiętnienie godziny 17.00 – godziny umownej wybuchu powstania.

    I chociaż teraz naukę mamy zdalną możemy zaobserwować jak nasze kwiaty pięknie wyrastają.

  • Dzień Kobiet 2021

  • KOZA OBWIESZCZA KONIEC KARNAWAŁU

  • Walentynkowo

    WALENTYNKOWO!!!

    „Na dworze chłodno, wiatr drzewa kołysze,

    a ja do Ciebie Walentynkę piszę.

    Piszę powoli, piszę dokładnie,

    niech każde słowo w sercu zapadnie”!

    Piątek w naszej szkole upłynął w kolorach czerwieni, atmosferze miłości i przyjaźni. A wszystko to z okazji zbliżających się Walentynek. Uczniowie przygotowali serduszka i kartki walentynkowe wyrażające w ten sposób swoje sympatie. Następnie walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom. Dzieci zrobiły sobie także pamiątkowe walentynkowe zdjęcia co sprawiło im wiele radości.

    Pamiętajmy, że „miłe słówka” poprawiają humor i ułatwiają relacje międzyludzkie.

  • Tłusty czwartek!

    Tłusty czwartek to najsłodszy dzień w roku. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału. Tradycja mówi, że każdy z nas powinien tego dnia zjeść przynajmniej jednego słodkiego pączusia. W naszej szkole już od rana mogliśmy spróbować tych tradycyjnych wypieków. Rada Rodziców sprawiła nam słodką niespodziankę i zasponsorowała dzieciom smakołyki. Bardzo Dziękujemy! „Wszystkie diety dziś na boki, tłusty czwartek jest raz w roku!”

  • Bal Karnawałowy

    W naszej szkole odbył się bal karnawałowy 2021 klas I-III. Sale lekcyjne wyglądały inaczej niż na co dzień i zamieniły się w prawdziwe sale balowe. Dzieci ubrane były w kolorowe i pomysłowe stroje, przebrane za bohaterów z bajek i nie tylko. Było wiele konkursów, w których chętnie brali udział uczniowie. Wszyscy bawili się wyśmienicie! Rodzicom dziękujemy za pyszne desery i ciasta. Kolejny bal karnawałowy już za rok!

  • Brawo Małgosiu!

     

    Dziś nasza uczennica z klasy VII - Małgorzata Hensel- odebrała przysłaną z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu nagrodę główną w tegorocznej edycji wojewódzkiego konkursu „Mój wymarzony zawód”. Zadanie konkursowe polegało na zredagowaniu wypowiedzi o pracy w wymarzonym zawodzie. Gosia otrzymała pisemne gratulacje oraz tablet. Serdecznie gratulujemy! Powodzenia w kolejnych konkursach i spełnienia wymarzonego zawodu;-)

  • sport to zdrowie

    W ramach edukacji zdrowotnej próbowaliśmy hasło ,,sport to zdrowie,,. Zajęcia wychowania fizycznego przeprowadzone zostały na świeżym powietrzu. W dniach 19 -20.01.2021 dzieci z klasy 1 uczestniczyły w grach i zabawach na śniegu. Wykorzystując sprzyjającą pogodę zbudowały różnorodne budowle igloo. ,,Białe szaleństwo,, udzieliło się wesoła atmosferą, zaangażowaniem w działaniach zespołowych. Efekty pracy 4 zespołów obrazują poniższe zdjęcia.

  • Dzień Babci i Dziadka

    Dla naszych kochanych Babć i Dziadków z najlepszymi życzeniami od uczniów klasy drugiej.

  • Podsumowanie aukcji

    Zakończył się okres ferii świątecznych i zimowych. Dziś ostatni dzień odpoczynku od szkolnych zajęć. W poniedziałek spotykamy się na lekcjach. Jedni już w szkole, a drudzy wciąż przed komputerami. Odpoczynek był jak najbardziej zasłużony, bowiem okres przed feriami, tymi świątecznymi i zimowymi był bardzo pracowity. Czas przedstawić wyniki naszej szkolnej aukcji bożonarodzeniowej. Skutkiem sprzedaży świątecznych produktów, internetowych licytacji oraz bezpośrednich wpłat na konto Rady Rodziców jest zebrana suma 𝟑𝟐𝟓𝟎 𝒛ł. Zważywszy na warunki, w jakich odbywała się tegoroczna aukcja jest to imponująca kwota, za którą dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim zaangażowanym w jej organizację nauczycielom i pracownikom szkoły, uczniom oraz rodzicom. Dziękujemy za wykonanie i dostarczanie artykułów przeznaczonych na sprzedaż w szkole jak i na licytacji. Za wpłatę bezpośrednio na konto Rady Rodziców. Dziękujemy za udział w licytacjach, które również dostarczały chwilami dużych emocji. Dzięki Waszym staraniom, Droga Społeczności Szkolna, nasza 21 aukcja mogła się odbyć. Pomimo nauki zdalnej, obostrzeń spowodowanych pandemią odbyły się również świąteczne występy dzieci, podczas których wszyscy wszystkim składali życzenia. I to właśnie jest niezwykłe, że możemy na siebie liczyć nawet w trudnych warunkach.

    𝘿𝙕𝙄𝙀̨𝙆𝙐𝙅𝙀𝙈𝙔!

strona: