MENU

  • Bez chemii na drodze

    "Bez chemii na drodze" to hasło kampanii, którą objęliśmy najstarszych uczniów oraz rodziców naszych podopiecznych. Jej celem jest rozpowszechnienie informacji na temat ryzyka związanego ze skutkami używania substancji psychoaktywnych przy poruszaniu się po drodze. Adresatami programu są użytkownicy dróg- kierowcy, pasażerowie. Drodzy DOROŚLI to my dajemy przykład swoim dzieciom. To nastolatkowie za chwilę będą poruszać się po drodze samodzielnie, a w przyszłości uzyskają prawo jazdy.

  • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

     

    Czy jest ktoś, kto nie lubi bajek? Nie w naszej szkole. Nasi uczniowie nie tylko lubią bajki, ale również doskonale znają ich bohaterów. 5 listopada, w dniu urodzin Walta Disneya najbardziej znanego producenta bajek na świecie, przenieśliśmy się do świata fantazji i marzeń.

    W tym dniu nasza szkoła stała się prawdziwą „krainą bajek”, a uczniowie zamienili się w bajkowych bohaterów. W klasach grasowały wiedźmy i dumnie przechadzały się księżniczki, dziarsko maszerował Kot w Butach. Po korytarzach szkolnych spacerował Czerwony Kapturek w poszukiwaniu domku babci, chichotały Teletubisie, Smerfy oraz Myszka Miki. Porządku na przerwach pilnował Zorro. Pojawili się również piraci, elfy, Pszczółka Maja i wiele innych ciekawych i zabawnych postaci.

    Dla uczniów klas I-III i przedszkolaków przygotowany został quiz z wiedzy o postaciach z bajek, bajkowe zgadywanki oraz bajkowy tor przeszkód. Rozstrzygnięty został również konkurs Samorządu Uczniowskiego na kostium jak z bajki.

    Oto zwycięzcy:

    Roksana Sulikowska klasa I

    Liliana Sikorska klasa II

    Gabriela Pannert klasa III

    oraz Wojciech Jaszcz z klasy IV.

    Przyznano również nagrodę specjalną dla Leny Sikorskiej z klasy III z przepiękne opowiedzenie bajki braci Grimm pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków.

    Na zakończenie Dnia Postaci z Bajek świetlica szkolna zamieniła się w salę kinową, w której dzieci obejrzały film animowany wytwórni Disneya pt. „Księżniczka i żaba”.

  • SZKOŁA PAMIĘTA

    „SZKOŁA PAMIĘTA” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, w której nasza szkoła wzięła udział. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego miejsca, regionu, społeczeństwa. W ramach akcji uczniowie odwiedzili pobliski cmentarz parafialny w Kościelcu, uporządkowali i zapalili znicze na grobach bohaterów Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Na szkolnym korytarzu przygotowana została gazetka poświęcona bohaterom naszej wolności.

    #SzkołaPamięta

  • Przerwa na czytanie

    Dzisiaj - 27 października odbyło się wielkie, szkolne, wspólne czytanie. Każdy chętny uczeń, nauczyciel i pracownik szkoły mógł wziąć udział w czytelniczej akcji zorganizowanej przez szkolną bibliotekę w ramach międzynarodowego przedsięwzięcia "Przerwa na czytanie". W naszej szkole w akcji wzięły udział 143 osoby. Czytali dorośli, dzieci i nawet nasze przedszkolaki. Na korytarzu, w klasach biliśmy kolejny rekord wspólnego czytania. Akcja jest organizowana corocznie i już przekroczyła granice naszego kraju. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i życzymy wielu sukcesów czytelniczych.

    #przerwanaczytanie

  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIAŁEJ LASKI 2021

     

    Nasza szkoła włączyła się w tegoroczne obchodzony Międzynarodowego Dnia Białej Laski w ramach kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie” organizowanej przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy. Celem kampanii jest kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób z niepełnosprawnością wzroku.

    Uczniowie w ramach kampanii uczestniczyli w zajęciach o charakterze edukacyjno-integracyjnym. Podczas zajęć dowiedzieli się, jak funkcjonują osoby z dysfunkcją wzroku oraz w jaki sposób można im pomóc. Ważnym elementem zajęć było „przeniesienie się” do świata osób niewidomych i słabowidzących. Pierwszym zadaniem, a jednocześnie nie lada wyzwaniem, było przemieszczanie się po salach świetlicowych i korytarzu szkolnym ze zawiązanymi oczami. Pomocnicze miały stać się jedynie wskazówki osoby - przewodnika. Zdaniem uczniów nie było to łatwe zadanie. Mimo, że bardzo dobrze znali pomieszczenia szkolne. Następnie uczniowie rozpoznawali przedmioty użytku codziennego poprzez zmysł dotyku.

    Ostatnim etapem zajęć było z drewnianych elementów stworzenie tytułu popularnej bajki KRÓL LEW tak aby osoba niewidoma lub niedowidząca mogła rozpoznać tytuł poprzez dotyk. To zadanie także okazało się niełatwe.

    Uczniowie po zakończonych zajęciach napisali krótki list do uczniów szkoły K-P SOSW nr 1 w Bydgoszczy, w którym pogratulowali wspaniałego przedstawienia teatralnego, które mieli możliwość obejrzeć i życzyli im wielu szkolnych sukcesów. Z okazji 150-lecia istnienia szkoły VII klasa wykonała również okolicznościową kartkę z życzeniami.

    Nasi uczniowie każdego dnia są uwrażliwiani na niepełnosprawność oraz akceptację dysfunkcji występujących u drugiego człowieka. Mamy nadzieję, że poprzez udział w zajęciach uczniowie lepiej zrozumieli osoby z deficytami w obrębie aparatu wzrokowego, ich trudności oraz codzienne zmagania z często nie sprzyjającymi barierami ze środowiska zewnętrznego.

  • DEN

    Drodzy Nauczyciele, Drogie Nauczycielki

    Nasza Noblistka, Wisława Szymborska w odczycie noblowskim powiedziała między innymi:

    Jest, była, będzie zawsze pewna grupa ludzi, których natchnienie nawiedza. To ci wszyscy, którzy świadomie wybierają sobie pracę i wykonują ją z zamiłowaniem i wyobraźnią. Bywają tacy pedagodzy, bywają tacy lekarze i jeszcze setka innych zawodów. Ich praca może być nieustanną przygodą, jeśli tylko potrafią w niej dostrzec coraz to nowe wyzwania. Pomimo trudów i porażek, ich ciekawość nie stygnie. Z każdego rozwiązanego zagadnienia wyfruwa im rój nowych pytań.

    Natchnienie, czymkolwiek ono jest, rodzi się z bezustannego „nie wiem”.

    Dziś, w DEN przyjmijcie od nas życzenia. By Wasza praca, mimo wielu przeciwności nadal była nieustanną przygodą. By Wasza ciekawość nigdy nie stygła, a „nie wiem” towarzyszyło Wam bez przerwy i było dla Was motywacją do twórczych poszukiwań z nami Waszymi uczniami. Dbajcie o siebie, o wzajemne relacje przede wszystkim te w życiu prywatnym. Bo zdrowy nauczyciel to zdrowy uczeń.

    Przesyłamy Wam dużo ciepła i pozytywnej energii. Niech to ciepło będzie w Was i wokół Was.

  • DEN

    Dziś Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji, po długim niebycie, wyłonił się nikt inny, tylko ja- Wasz szkolny korespondent. Rozważania czas zacząć! Ale co tu rozważać, jak wszystko o nauczycielach, uczniach i szkole zostało powiedziane, napisane, wyśpiewane a nawet wyrecytowane. Jak świat światem, szkoła szkołą a uczeń uczniem, każdy ma swoje własne rozważania wynikające z doświadczenia i przeżytych w szkole chwil. Tylko ile w nich jest obiektywizmu? Człowiek uczy się przez całe życie i cały świat jest jego szkołą. Musi być taki Dzień Edukacji Narodowej, żeby każdy choć przez chwilę pomyślał z sympatią o nauce i nauczycielach, bo nauka jest istotą ludzkiej egzystencji. I to by było na tyle. Więcej nie wiem i nie powiem, bo jak powiedział Sokrates, również i ja – Wasz szkolny korespondent - wiem, że nic nie wiem! I to jest mój sukces, bo skoro wiem, że nic nie wiem to znaczy, że bardzo dużo wiem! Ale jeśli nic nie wiem, to niech się wypowiedzą, ci co wiedzą.

    1.,,Celem szkoły jest szkolenie młodych ludzi w zakresie kształcenia się przez całe życie.”

    2.,,Żeby napisać jedno własne zdanie, trzeba przeczytać tysiące cudzych."

    3.,, Dzieci trzeba tak wychowywać, aby podawały sobie ręce, a nie podstawiały nogi."

    4.,,Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody nic się z historii nie nauczyły.”

    5.,,Nauczyciel … to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie, bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to, co w nim najlepszego, cudzym dzieciom?”

    6. ,,Ostatecznie to sami jesteśmy swoim najlepszym nauczycielem. Kiedy jesteśmy otwarci, świadomi i czujni, możemy poprowadzić siebie w odpowiednim kierunku.”

     

    https://www.facebook.com/100022831323119/videos/827297254612567/

  • Pasowanie pierwszoklasistów

    „Hura!” taki okrzyk usłyszeliśmy, gdy Pani dyrektor Dorota Tulibacka ogłosiła, że Pierwszoklasiści są gotowi do złożenia przysięgi, aby się stać pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Uczniowie klasy pierwszej podczas swojego występu udowodnili, że znają szkolne obowiązki i będą je wzorowo wypełniali. Cieszymy się, że mogliśmy gościć podczas uroczystości „Pasowania na Ucznia” vice burmistrza Gminy Pakość p. Szymona Łepskiego, Radnego p. Józefa Perdała oraz przedstawicieli Rady Rodziców: p. Annę Murawiak – Dutka, p. Karolinę Nadolną – Malesa oraz p. Joannę Uszko. Rodzicom z kl. I nalezą się ogromne podziękowania za przygotowanie pięknej jesiennej dekoracji i pyszny poczęstunek!

  • Dzień Papieski

    Dzień Papieski za nami. Oddaliśmy hołd wielkiemu Polakowi JPII, który wolał i woła: " Nie lękajcie się"!

    Uczniowie kl.8 przypomnieli to nadal aktualne nauczanie, zachęcające wszystkich ludzi dobrej woli do realizacji marzeń, pasji i talentów w oparciu o Dobrą Nowinę.

  • Dzień drzewa

    ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA

    W miniony poniedziałek nasza szkoła po raz drugi przyłączyła się do akcji SADZIMY DRZEWA w ramach obchodów Światowego Dnia Drzewa. Celem akcji jest wzrost świadomości ekologicznej w społeczeństwie, propagowanie idei sadzenia oraz pielęgnacji drzew. Uczniowie w ogrodzie szkolnym zasadzili sadzonkę klonu, który uchodzi za symbol szczęścia i powodzenia oraz sadzonkę dębu, który wg wierzeń ludowych jest symbolem siły i potęgi. Sadzenie sprawiło dzieciom dużo radości oraz dało im ogromną satysfakcję z podjętego działania na rzeczy środowiska naturalnego.

    Z okazji Dnia Drzewa uczniowie klas I-III brali udział także w zajęciach z edukacji ekologicznej w świetlicy szkolnej. Dla uczniów przygotowana została prezentacja multimedialna, z której dzieci dowiedziały się jakie znaczenie dla środowiska i ludzi mają drzewa. Z dużym zainteresowaniem słuchali ciekawostek o lesie. Dowiedzieli się jakie są gatunki drzew, do czego wykorzystujemy drewno oraz ile tlenu produkuje las. Poznali mieszkańców lasu i sposoby ochrony przyrody. Uczyły się również rozróżniać różne gatunki drzew po liściach. Podsumowaniem zajęć był szybki konkurs z wiedzy o drzewach, który wygrał Wojtek Bogusz z klasy II.

     

     

     

    Świetlicowy Konkurs Ekologiczny „Drzewo z odpadów” rozstrzygnięty!!!

    Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczniowie wykonali swoje prace konkursowe rozmaitymi, często innowacyjnymi technikami plastycznymi z wykorzystaniem różnych materiałów ekologicznych do użytku wtórnego. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt organizatorów, a ich autorzy zasługują na pochwałę i uznanie.

    Oto zwycięzcy:

    Kornelia Bogusz klasa I – I miejsce

    Alicja Woźniak klasa I – II miejsce

    Kamil Matykiewicz klasa II – III miejsce.

    Przyznano również wyróżnienia dla Zuzanny Stępniewskiej, Antka Czajkowskiego i Adama Kurka.

    Wszystkie prace zostały wyeksponowane na ogólnodostępnej wystawce

    Nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

     

     

  • Ewakuacja

    Dnia 07.10.2021 o godz. 8.20 odbył się próbny alarm przeciwpożarowy z ewakuacją dzieci i pracowników z budynku ZPO w Kościelcu.

  • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

    Dnia 29 września w Zespole Placówek Oświatowych w Kościelcu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Od rana wszyscy przychodzący do biblioteki szkolnej mogli wziąć udział w tej akcji. Każdy uczeń mógł podzielić się swoją ulubioną lekturą z innymi, czytając ją głośno swoim kolegom. Anna Kalczyńska, Jaśmina Paciorek i Zuzanna Skrzyńska z klasy VIII czytały bajeczki i baśnie dzieciom z przedszkola. Dzieci z klasy II wraz ze swoją wychowawczynią p. Elżbietą Nowak odwiedziły w tym dniu bibliotekę i czytały głośno krótkie historie oraz wykonywały do nich ilustracje.

  • Dzień chłopca

    W piątek (01.10) chłopcy z klasy ósmej obchodzili swoje święto. Od koleżanek z klasy dostali niesamowity upominek!

  • Biwak

    Uczniowie klasy VII tak bardzo kochają swoją szkołę, że postanowili spędzić w niej noc

    Spotkali się w piątek o godzinie 18.00 ze śpiworami pod pachą, dobrym humorem i szerokim uśmiechem na twarzy, wszyscy ciekawi nowej przygody.

    Za miejsce noclegu posłużyła sala nr 2, która tymczasowo przeszła gruntowne przemeblowanie - na podłodze wylądowały przyniesione z sali gimnastycznej materace.

    Ogromną niespodziankę sprawiła uczniom Pani Dyrektor, która przywiozła dla wszystkich pizzę i słodki poczęstunek. Po wspólnej kolacji były zabawy przy muzyce, konkursy oglądanie filmów. Nie zabrakło też nocnego spaceru z latarkami. Niekończące się rozmowy o wszystkim i o niczym trwały do samego rana.

    Poranek nadszedł błyskawicznie. Pozostało zjeść śniadanie, doprowadzić salę do stanu przed biwakiem (wszak w poniedziałek wracamy do szkolnych ławek) i uściskać rodziców, którzy przyszli odebrać swoje pociechy.

    Biwak w szkole był wyzwaniem i nowym doświadczeniem dla wszystkich uczestników. Uczniowie mieli okazję poznać się z innej strony niż na co dzień. Przeżyli wspaniałą, niecodzienną przygodę.

  • Dzień Pupila

    Dziś Światowy Dzień Zwierząt! Obchody tego święta mają uświadomić ludziom, że zwierzęta to także żywe istoty, które zasługują na odpowiednie traktowanie i mają swoje prawa. W tym dniu przypomina się także o zwierzętach bezdomnych oraz tych, które padają ofiarami agresji człowieka. My w Światowy Dzień Zwierząt chcemy jednak pokazać, że życie ze zwierzętami jest po prostu lepsze, dlatego Samorząd Uczniowski wśród uczniów zainicjował akcję „Pokaż swojego pupila”. Jak zwykle nie zawiedliście! Przysłaliście mnóstwo fantastycznych zdjęć swoich pupili, które często są przecież traktowane jak prawdziwi członkowie naszych rodzin. Oto one!!!

  • Tabliczka mnożenia.

    Tabliczka mnożenia z uwagi na ogromne znaczenie w codziennym życiu ma swoje międzynarodowe święto. Jest obchodzone w pierwszy piątek października. I tak też się stało w naszej szkole. W piątek uczniowie klasy V przygotowali zabawową formę sprawdzenia umiejętności mnożenia. Za twórcę tabliczki mnożenia uznawany jest Pitagoras, ale w Chinach znaleziono tabliczkę, której wiek szacuje się na 2300 lat. Przez to określono ją mianem "najstarszej tabliczki mnożenia " na świecie. Jej fragmenty umieszczone na zniszczonych bambusach udało się poskładać w całość naukowcom z pekińskiego Uniwersytetu Tsinghua.

    Ile kłopotu potrafi sprawić tabliczka mnożenia wiedzą ci, którzy są na etapie jej uczenia się, no i ich rodzice i nauczyciele wtłaczający tę niezbędną wiedzę do głów swoich pociech. Lepiej opanować tę umiejętność, bo po szkole krążyły Patrole Egzaminatorów, którzy nie wiedzieć skąd i kiedy zjawiały się by przeegzaminować wszystkich bez wyjątku. Wiadomo, kiedy znowu przyjdą? Nikomu się nie upiekło. W zabawie wzięli udział wszyscy uczniowie, nauczyciele na czele z Panią Dyrektor oraz pracownicy obsługi i administracji. Sięgnęło nawet przedszkole, a niech się przyzwyczajają, że nie będzie lekko. Na zdjęciach mamy kilka podpowiedzi jak oswajać się z tabliczką mnożenia, żeby była z nami kiedy jest potrzebna i stała się naszym przyjacielem. No i zawsze można udać się do Patrolu Egzaminacyjnego. Oni wszystko wiedzą. Napracowali się w piątek. Najpierw przeszli cała szkołę i przydzielali zadania do rozwiązania, by po chwili już zebrać kartki z rozwiązaniami. Potem musieli wszystko sprawdzić, a na koniec, gdy okazało się, że rozwiązania są na szóstkę to w ramach podziękowania i oceny wręczyli dyplomy i poczęstowali cukierkami.

    Ufff, ciężka praca z tą tabliczką! A może by tak zamiast … . A może byśmy tak najmilsi, wpadli na dzień do Tomaszowa?!

  • AKCJA” PODAJ MYDŁO”

     

    Każdego dnia 1400 dzieci umiera z powodu chorób biegunkowych. Mycie rąk to jedna z najtańszych, najprostszych i najbardziej efektywnych metod profilaktyki zdrowotnej. Misjonarze z Fundacji Redemptoris Missio uczą mycia rąk dzieci chodzące do prowadzonych przez nich szkół i przedszkoli. Aby dobre nawyki mogły się kształtować i trwać potrzebne jest mydło.

    Akcja „Podaj mydło!” w naszej szkole i przedszkolu polegała na zbiórce mydła dla podopiecznych polskich misjonarzy. Kolejny raz się nie zawiedliśmy!!! Zebraliśmy ponad 400 kostek mydła, które już zostały przekazane Fundacji.

    Dziękujemy wszystkim, którzy poparli Akcję!!!

  • Europejski Dzień Języków

    Nasza szkoła kolejny raz przyłączyła się do obchodów Europejskiego Dnia Języków. W poniedziałek 27 września wszystkie sale lekcyjne zamieniły się w kraje europejskie: Polskę, Grecję, Francję, Belgię, Hiszpanię, Włochy oraz Anglię. W każdej sali można było posmakować tradycyjnych dań regionalnych dowiedzieć się ciekawostek o danym kraju, zobaczyć charakterystyczne stroje ludowe oraz spotkać niezwykłych gości jak Elżbieta II Królowa Anglii. Była to niezwykła podróż po Europie. Ale na tym nie koniec. Odbył się także Festiwal Europejski, na którym uczniowie z każdej klasy zaprezentowali swoje zdolności wokalne, taneczne, a także aktorskie. Mieliśmy możliwość uczestniczenia we francuskim pokazie mody, zabawie w rymach italiano disco czy koncercie legendarnej grupy Queen.

    Nasza szkolna podróż po Europie dostarczyła nam wielu radości i wrażeń niosąc ze sobą bardzo ważne przesłanie: języki europejskie to nasze dziedzictwo kultury, tradycji, obyczajów i współpracy. To święto otwiera nas na to, czym żyje Europa, na jej kulturę i różnorodność. Korzystajmy z zasobów, które są w naszym zasięgu – uczmy się języków obcych!

    Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy.

  • Wybory do SU

    Dzisiaj w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wybory poprzedziła trwająca cały tydzień kampania wyborcza. Kandydaci przygotowali plakaty wyborcze na których prezentowali swój program, a także odwiedzali swoich wyborców w klasach i zachęcali do oddania na nich swojego głosu.

    W wyniku głosowania przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Jagoda Nieznalska z klasy VIII, zastępcą została Zofia Jaworska z klasy VII, a skarbnikiem Laura Woźniak z klasy VI. Natomiast Hanna Szubertowska, Emilia Prusińska i Liliana Łukowska zostały członkami zarządu samorządu. Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.

  • „Auschwitz w pamięci społecznej Polaków po 75 latach”

    Uniwersytet Jagielloński w maju i czerwcu bieżącego roku przeprowadził wśród uczniów i nauczycieli klas siódmych i ósmych szkół podstawowych w Polsce internetowe badanie ankietowe w ramach projektu badawczego pt. „Auschwitz w pamięci społecznej Polaków po 75 latach”, finansowane przez Narodowe Centrum Nauki. Nasza szkoła wzięła udział w tym przedsięwzięciu. Dziś otrzymaliśmy podziękowania od Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

strona: