MENU

  • IV

    O rodzicach

     

           Nie byłoby uczniów, gdyby nie rodzice, nie byłoby szkoły, gdyby nie uczniowie. Relacje między szkołą a rodzicami są zatem niezbędne, nierozerwalne i istniały od zawsze. Im lepsza współpraca  rodziców z nauczycielami w zakresie spraw dotyczących wychowania, nauczania i funkcjonowania  szkoły, tym więcej korzyści uzyska dziatwa szkolna. Tak jest w każdej, a zatem i w naszej kościeleckiej placówce. Tak jest i tak było jak tylko powstała szkoła. Wobec tego i tak będzie.

          Po II wojnie światowej nauczanie w Kościelcu było kompletnie sparaliżowane brakiem podstawowych sprzętów szkolnych i jakichkolwiek pomocy naukowych i podręczników. W listopadzie 1946 r. powołano do życia Koło Opieki Rodzicielskiej, które jak się można domyślać wspólnie z nauczycielami, było organizatorem różnych imprez, przedstawień szkolnych na rzecz środowiska. Dochód z takich przedsięwzięć był przeznaczany na cele szkolne, zakup książek, map i sprzętu niezbędnego do funkcjonowania szkoły. Później odbyły się wybory do Komitetu Rodzicielskiego, który również czynnie uczestniczył w zbieraniu funduszy na cele szkolne. Finansował przodownikom nauki i pracy społecznej nagrody książkowe na koniec roku szkolnego, obdarowywał dzieci słodyczami, organizował posiłki przy różnych okazjach, był współorganizatorem zabaw dla dzieci, dorosłych i dla społeczeństwa, a nawet wieczorków zapoznawczych z gronem nauczycielskim. Zabawy były dochodowe,

    a zebrane środki przeznaczano na potrzeby szkoły. W latach 50-tych Komitet Rodzicielski brał udział w naradach produkcyjnych obok Rady Pedagogicznej i aktywu młodzieżowego. Podczas takich narad analizowano wyniki nauczania, wychowania i podejmowano decyzje w sprawie podniesienia poziomu funkcjonowania szkoły. Ponadto celem takich narad była troska o uczniów trudnych do prowadzenia. Często na naradach produkcyjnych rodzice wraz z nauczycielami podejmowali zobowiązania dotyczące przeprowadzania w szkole niezbędnych napraw, większych lub mniejszych remontów w okresie wakacji. Przeznaczano na to roboczogodziny. Rodzice pracowali na rzecz szkoły po swojej pracy zawodowej wieczorami, a nawet w nocy.

         W lutym 1963 r. na ogólnym zebraniu rodziców wybrany został Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły w Kościelcu, którego przewodniczącym został pan Zdzisław Grącki.  Rodzice opodatkowali się na rzecz budowy w formie pieniężnej jak i w formie robocizny, przy zwózce i wyładowaniu materiałów budowlanych. Owe materiały zdobywane były z ogromnym trudem. Trzeba przyznać, że do ukończenia budowy nowej części szkoły, do września 1965 r. rodzice z dużym zaangażowaniem organizowali prace społeczne wspólnie z nauczycielami i uczniami nawet w niedziele, poświęcając swój odpoczynek na pomoc szkole. Przy rozbudowie szkoły skutecznie pomagało Technikum Rolnicze, którego dyrektorem był wówczas Zygmunt Wielowiejski. Kiedy uroczyście oddawano nową szkołę, przewodniczącym Komitetu Rodzicielskiego był pan Jerzy Szmude. Wszystkim tym rodzicom, którzy tak dbali o kościelecką podstawówkę, czynili wszelkie starania, aby ta szkoła nie zamieniła się w gruz, aby trwała, uczyła, wychowywała ku chwale przyszłym pokoleniom, abyśmy mogli dziś obchodzić jej 185- lecie serdecznie dziękujemy! W imieniu nas nauczycieli, uczniów oraz wszystkich pracowników szkoły.

          Pod koniec lat 60-tych rodzice brali czynny udział w organizowanych dla nich prelekcjach i odczytach w zakresie pedagogiki, celem zapoznania ich z metodami radzenia sobie z problemami wychowawczymi i odpowiedzialnością za własne dzieci. Ponadto tematyką odczytów były również zagadnienia z medycyny, rolnictwa, sądownictwa. Ten swego rodzaju uniwersytet dla rodziców pogłębiał więzi ze szkołą, pomagał zrozumieć zadania szkoły celem jednolitego, wspólnego oddziaływania na jej funkcjonowanie. Współcześnie od wielu lat rodzice są organizatorami balu karnawałowego dla dorosłych, z których dochód jest przeznaczany na pomoc finansową dla szkoły. Jest także współorganizatorem balu dla dzieci oraz wielu innych okolicznościowych imprez.

         Obecnie nie ma Komitetu Rodzicielskiego, ale jest Rada Rodziców. Jak by się ten organ nie nazywał to i tak zawsze ma przed sobą te same cele- dobro naszych uczniów,  a swoich dzieci. Realizuje to dobro na wszelkie możliwe sposoby, za pomocą różnych środków, wspólnie z gronami pedagogicznymi i przyjaciółmi szkoły. Tak samo z poświęceniem czasu i środków finansowych wykonuje prace, bez pomocy których żaden dyrektor nie może skutecznie prowadzić dobrej szkoły.

         Dziatwo szkolna! Patrz, obserwuj i ucz się, bo w przyszłości to Ty będziesz Radą Rodziców i Radą Pedagogiczną.

  • Zapraszamy do kolejnego odcinka wspomnień....  III

    O absolwentach

    Każdego roku szkołę w Kościelcu opuszczało kilkunastu albo kilkudziesięciu absolwentów. Były lata wyjątkowe pod tym względem, ale na przestrzeni prawie dwóch wieków nie odgrywają większej roli. Liczbę absolwentów można wobec tego przez te 185 lat liczyć w tysiącach. Ze względu na brak dokumentów, nie są znane nazwiska wszystkich osób, które kiedyś uczęszczały do kościeleckiej szkoły. Większość nazwisk to te, które noszą dzisiejsi uczniowie, a to znaczy, że ich rodziny, żyją na tych ziemiach z dziada pradziada. Jak w każdej szkole uczniowie odchodzą od nas do innych szkół, zdobywają zawody, dorastają i rozpraszają się już nie po Polsce, ale po świecie. Czasem wracają i przysyłają nam swoje dzieci i znów współpraca zaczyna się od nowa. Tworzą naszą społeczność szkolną już jako rodzice, a nawet dziadkowie. Nie trzeba dodawać, że nasi absolwenci są reprezentantami pewnie niemal wszystkich zawodów, tytułów naukowych i stanowisk, lecz kimkolwiek by nie byli, stanowią pewną dużą grupę ludzi, których nierozerwalnie łączy kościelecka podstawówka.
    Niewątpliwie do naszych znamienitych absolwentów należy ks. kard. Józef Glemp Prymas Polski. Wszyscy wiemy, że pochodzi z naszego Rycerzewa i był uczniem naszej szkoły przez 4 lata, do wybuchu II wojny światowej. Po wyzwoleniu od marca 1945 r. naukę kontynuował w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Pierwsza wizyta ks. Prymasa w naszej szkole odbyła się w listopadzie 1991 r. Potem był jej częstym gościem. Wizyty te były bardzo uroczyste, a poprzedzone długimi przygotowaniami. Jednym z gości był również ks. Andrzej Grzelak, który także jest absolwentem naszej szkoły. Wizyty ks. Prymasa w szkole były okazją do spotkania z dawnymi jego i szkoły przyjaciółmi, z którymi się znał, uczył lub miał ich za sąsiadów.
    Warto wymienić panów: Jana Osińskiego, Wincentego Jardanowskiego z Dziarnowa, panią Zuzannę Czaplę z Gorzan. Z Rycerzewa pani Józefa Batlińska, Stefania i Franciszek Batliński, Krystyna i Kazimierz Panert, Alojzy Bronicki, Zofia i Edmund Broniccy, pani Irena Jankowska. Ponadto Karol i Stanisława Pannert z Rycerzewka, pani Genowefa Stępniewska z Kościelca. Takich absolwentów z lat tuż przed i tuż po II wojnie światowej, osób którzy musieli znać ks. Prymasa, razem uczyć się w jednej szkole, mieć wspólne sprawy było i jest bardzo dużo. Ze znanych nazwisk, jakie przewijają się w tym okresie i które znamy do dziś, warto wymienić jeszcze: Baranowski, Jaskólski, Drelich, Kaczmarek, Rosiński, Graczyk, Kalczyński, Fortuna, Matykiewicz, Wiliński, Orzechowski, Piątkowski, Wikarski, Kołodziejczak, Wiktorowski, Kruszyński, Sieczkarek, Sobieralski, Pietrzak, Kacprzak i wiele, wiele innych.
    Do naszej kościeleckiej szkoły uczęszczał również były wieloletni burmistrz Pakości oraz Przewodniczący Rady Powiatu Inowrocławskiego pan Ryszard Jagodziński. Był obecny przy niemal wszystkich ważnych uroczystościach w naszej szkole. Jego współpraca z naszą placówką trwa do dziś.
    W kronice szkolnej jest wzmianka z roku szkolnego 1948/49 o uczennicy kl. VI Ciszewskiej Łucji, która w nagrodę za najlepsze wyniki w nauce otrzymała książkę przydzieloną przez Gminną Radę Narodową. W 1950 r. Łucja stała się naszą absolwentką. W 1953 r. nasz absolwent Janusz Tydola zanim został absolwentem, zdobył dyplom uznania i nagrodę książkową dla najlepszego zbieracza w akcji zbierania odpadów użytkowych: makulatury i złomu.
    Co się stało z tamtą klasą?
    ,,Własne pędy, własne liście zapuszczamy- każdy sobie,
    I korzenie oczywiście na wygnaniu, w kraju, w grobie,
    W dół, na boki, wzwyż ku słońcu, na stracenie, w prawo, w lewo...
    Kto pamięta, że to w końcu jedno i to samo drzewo?”
    W obecnym roku szkolnym po dwuletniej przerwie odejdą od nas kolejni uczniowie i staną się naszymi absolwentami. Ósmoklasiści zwykle nie zdają sobie sprawy z tego co ich czeka za murami szkoły podstawowej, choć wiedzą, że nadchodzi czas dorastania i kierowania własnym życiem. Mamy nadzieję, że z kościeleckiej szkoły wyniosą nie tylko te naukowe, ale przede wszystkim życiowe mądrości, pozwalające im iść przez świat z podniesioną głową. I jeszcze nie zdają sobie sprawy, jak szybko dojdą do wniosku, że nie było to jak w podstawówce.
    CG

  • Zapraszamy do drugiego odcinka wspomnień o kościeleckiej podstawówce...

    II
    O nauczycielach

    Wszyscy jesteśmy nauczycielami. Od małego dziecka po wiekowych dziadków, którzy troskliwie pomagają wnukom stawiać pierwsze kroki. Niejednokrotnie są pierwszymi opowiadającymi lub czytającymi im bajki. Ale w jesieni życia, to często wnuki najlepiej wytłumaczą, jak posługiwać się telefonem. Nie wspomnę o rodzicach, bo to rzecz oczywista. Zatem nie narzekajmy na nauczycieli, bo wszyscy jesteśmy nauczycielami !
    Zanim powstała szkoła w Kościelcu, organiści zajmowali się nauczaniem dzieci rodziców lepiej usytuowanych. Warunki, w jakich pracowali późniejsi nauczyciele były różne w różnych czasach. Liczba dzieci pobierających naukę w szkole ciągle rosła, ale zmieniała się w zależności od pory roku i stanu zdrowia ludności. Zimą zawsze do szkoły chodziło mniej dzieci, a i szerzące się czasem choroby i epidemie, miały duży wpływ na frekwencję. Jeden nauczyciel musiał jednocześnie zapanować nad dużą grupą uczniów w różnym wieku i do tego w jednej sali. Potrzeby wymuszały stopniowo zwiększanie liczby nauczycieli i liczby klas. Jeden nauczyciel uczył wszystkiego. Musiał być wszechstronny. Miał do dyspozycji również bardziej wszechstronne metody i środki nauczania. Jednym z takich ówczesnych narzędzi była rózga. Ale tak samo jak dziś, nauczyciele byli poddani ocenie i krytyce z różnych stron i chwała im za to, że nie dopuścili, aby szkoła w Kościelcu upadła. Zatarły się niektóre nazwiska nauczycieli uczących tu w dawnych, dawnych czasach. Warto jednak zwrócić uwagę na tych, których mieszkańcy pamiętają, a i obecni zasługują na wzmiankę, bo kto za kolejne 185 lat o nich wspomni?
    Kiedy zaczynał się rok szkolny 1972/73 na emeryturę odeszła pani Anna Wielowiejska po blisko 20 latach kierowania szkołą. Wcześniej pojawiają się takie nazwiska nauczycieli jak: Maria Polasik, Maria Krucińska (również później), Barbara Rynarzewska, Janina Piątkowska, Bożena Szydzik. Dyrektorem po pani Wielowiejskiej został pan Janusz Losik. W skład grona pedagogicznego wchodzili nauczyciele: Alicja Tomkiewicz- dobry i wymagający nauczyciel języka polskiego, Aleksandra Budzich- oddany szkole i dzieciom nauczyciel języka polskiego i rosyjskiego, rok później przyszła Jadwiga Małek - z wielką cierpliwością dla uczniów i później Michał Sobczak- nauczyciel muzyki i wychowania fizycznego, którego tak kochały dzieci, jak również Stanisława Wiśniewska - późniejsza dyrektorka. W sekretariacie szkoły pracowały panie: Irena Barcikowska - zawsze uśmiechnięta, pełna udzielającego się humoru oraz Maria Kasiborska - również bardzo oddana swojej pracy. Była też woźna, pani Albina Szałecka i pan Zbigniew Nawrocki, na którego po cichu mówiliśmy Huhu. Z tymi nauczycielami i pracownikami szkoły pożegnaliśmy się na zawsze, ale często są w naszych wspomnieniach przy różnych okazjach.
    Zmieniali się dyrektorzy, zmieniali się nauczyciele. Dyrektorami byli również: Alicja Tomkiewicz, po raz drugi Janusz Losik - również nauczyciel matematyki i fizyki, Grażyna Zygmańska - również nauczyciel biologii i chemii, Jarosław Kotyński - również nauczyciel informatyki i wychowania fizycznego, a obecnie skutecznie ogarnia nas pani Dorota Tulibacka - również nauczyciel języka polskiego i historii. Wśród nauczycieli należy wymienić: Janina Sobczak, Czesława Kaźmierska, Otylia Ligocka- nauczanie początkowe, Elżbieta Brończyk- technika i plastyka, Wiesława Losik- historia, Jadwiga Tomczak- biologia i chemia, Jerzy Tomkiewicz- geografia i wychowanie fizyczne, Jacek Piernik, Piotr Stężewski, Małgorzata Kubiak, Beata Gozdera- wychowanie fizyczne, Ewa Dolacińska- nauczyciel w przedszkolu, Krzysztof Korzempa- wychowanie fizyczne i język angielski, Oksana Romeyko, Magdalena Kaźmierczak, Joanna Kowalska- język angielski, Józef Kojro- sztuka, Jadwiga Sadecka, Monika Adamska, Kamila Perdał, Dariusz Pawlak- język polski, Barbara Nowak, Magdalena Kalińska- matematyka, Wojciech Oleksiak- informatyka. Wszyscy ci nauczyciele byli stałymi lub okresowymi pracownikami szkoły, ale każdy z nich w jakiś sposób zaznaczył swoja obecność i przyczynił się do tworzenia dobrej opinii o szkole. O porządek w szkole dbali: Aniela Gostyńska, Sławomir Jaworski, Bożena Wiśniewska.
    Są jeszcze ci , którzy nie zostali wymienieni, zarówno w szkole jak przedszkolu, jak również pracownicy administracji i obsługi. Wieloletni, oddani, pełni poświęcenia, których nie trzeba wspominać, bo wciąż trwają na stanowiskach, uczą, wychowują i z całych sił, z roku na rok starają się, by szkoła w Kościelcu była symbolem patriotyzmu, dobrego wychowania i ciągle podnosiła poziom nauczania. Wystarczy przyjść, zobaczyć, sprawdzić, porozmawiać i dojść do wniosku: ile lat musi minąć od ukończenia szkoły podstawowej, abyśmy inaczej patrzyli na swoich nauczycieli i na nasze szkolne wybryki?
    I co, nauczyciele! Nie lepiej było siedzieć za biurkiem w różnych instytucjach, tabele wypełniać, zamiast cudze dzieci uczyć!? Przecież wszyscy jesteśmy nauczycielami…

    CG

  • Zapewne nie ma osoby, która by nie sięgała pamięcią w odległe czasy. Dla niektórych odległe to te sprzed kilkudziesięciu, a dla innych kilku lat. Jeszcze inni twierdzą, że okres sprzed tygodnia to już historia. Najczęściej czas, do którego sięgamy w każdym wieku, to czas podstawówki. Usiłujemy sobie przypomnieć tę dziewczynkę z warkoczami ze wspólnej ławki, albo tego chłopca, co to nie mógł trafić do pokoju na wycieczce, że o nauczycielce nie wspomnę, jak ona się nazywała!? Takie dziwne nazwisko miała. Przed uroczystymi obchodami 185-lecia szkoły w Kościelcu zapraszamy do cyklu szkolnych rozważań w odcinkach. Nie znajdziecie tam wszystkiego, ani wszystkich. Zaledwie cząstkę uczniowskich przeżyć, rodzicielskich zmagań, nauczycielskich problemów. Ale też jesteśmy otwarci na dzielenie się swoimi wspomnieniami z kościeleckiej podstawówki.

    I
    O szkole

    Kiedy na terenie całego imperium brytyjskiego zniesione zostaje niewolnictwo, kiedy w Paryżu zostaje wydany w dwóch tomach ,,Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie”, a jego autor Adam Mickiewicz zawiera związek małżeński z Celiną Szymanowską, kiedy w tymże Paryżu anonimowo ukazuje się dramat romantyczny ,,Kordian” Juliusza Słowackiego, we Lwowie odbywa się prapremiera ,,Zemsty” Aleksandra Fredry, a w Brnie powstaje niepodległościowa organizacja Młoda Polska i w Warszawie odbyła się uroczystość poświęcenia zbudowanej przez władze carskie Cytadeli. A co dzieje się w Kościelcu?
    W Kościelcu powstaje szkoła powszechna. W tym to 1834 r. zostaje oddany do użytku budynek z jedną klasą dla 40 uczniów i mieszkaniem dla nauczyciela. Powstaje na ziemi ofiarowanej przez ówczesnego właściciela Kościelca hrabiego Juliana Dąbskiego. Gmina szkolna obejmowała folwarki: Kościelec, Dziarnowo, Leszczyce i Rycerzewek oraz wsie gospodarcze: Rycerzewo, Mimowola, Odmianowo i Gorzany. Przez krótki okres również Cieślin i Sójkowo. W latach 1858- 1866 do szkoły uczęszczało już od 90 do 100 uczniów. Sam budynek przechodził różne zawirowania, dzieci przybywało, aż w roku 1877 było ich 180. Choć nie wszystkie korzystały z nauki to i tak była potrzeba wybudowania nowych pomieszczeń, które w 1880 r. oddano do użytku. Wtedy były dwie klasy i dwóch nauczycieli. Z biegiem lat, jak wciąż przybywało dzieci, szkoła stawała się za ciasna, nie było gdzie pomieścić blisko 250 uczniów. Wymusiło to potrzebę wybudowania nowej, czteroklasowej szkoły, którą oddano do użytku w 1906 r.
    Nauka w szkole odbywała się w języku niemieckim i dopiero po I wojnie światowej, kiedy odzyskaliśmy niepodległość, odzyskaliśmy również polską szkołę. Pojawiła się w niej biblioteka zawierająca kilkanaście tomów. Nauczyciele stosowali nowe wówczas metody w nauczaniu, zaczęli organizować wycieczki, wykorzystywali zdobycze techniki, organizowali imprezy dla rodziców i uroczystości dla mieszkańców. Szkoła rozwijała się, aż nadeszła II wojna światowa, podczas której uczyły się w niej dzieci niemieckie. Kiedy cała Polska odbudowuje się po wojennych zniszczeniach, również i w Kościelcu następują zmiany. Po wojnie trzech nauczycieli uczy w trzech oddziałach. W roku szkolnym 1949/50 jest 176 uczniów, a cykl nauki trwa 7 lat. Organizowane są kursy naukowe dla dorosłych oraz kursy dla analfabetów. Działa organ PCK oraz drużyna harcerska. Działa wiele innych organizacji skupiających uczniów wokół prac na rzecz szkoły i społeczeństwa. Stopniowo przeprowadzane są remonty budynku, klas oraz mieszkania kierownika. Każda rozbudowa i budowa nowych budynków odbywała się dzięki ciągłemu zaangażowaniu rodziców, którzy organizowali różne akcje na rzecz szkoły. W lutym 1963 r. powstaje Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły, rodzice opodatkowują się i doprowadzają do ukończenia trwającej ponad dwuletniej zaprojektowanej budowy szkoły. W 1988 r. udało się wybudować salę gimnastyczną na miejscu rozebranego budynku gospodarczego.
    I tak po wielokrotnych reformach oświaty, zmieniających się często jej ministrach dotarliśmy w siedmiomilowych butach do współczesności, w której Szkoła Podstawowa w Kościelcu obrawszy imię Armii Krajowej, istnieje i dalej się rozwija. Posiada swój hymn, którego autorką słów jest Klaudia Skrzypek, a muzyki Agata Kołodziejczak, wówczas nasze uczennice. Posiada również swoje logo, zaprojektowane przez nauczycielkę Jolantę Nieznalską. I znów budynek staje się za ciasny i znów uczniów nam przybywa. W 2000 r. dołączają do szkoły dwa oddziały przedszkolne, które potem przybierają nazwę ,,Ziarenko”, a we wrześniu 2018 r. są już trzy oddziały przedszkolne i osiem szkolnych z łączną liczbą dzieci 192. W ciągle zmieniających się warunkach nowe pokolenia podejmują nowe wyzwania, a wszystko to dla uświetnienia naszej kościeleckiej edukacji. Odchodzący absolwenci nie zapominają gdzie zdobywali pierwsze naukowe osiągnięcia i wracają tu, i kochają swoją starą szkołę. Z rozrzewnieniem wspominają te dawne nauczycielskie wymagania, zdobyte kiedyś uwagi i przestrogi, wszędobylski wzrok dawnych wychowawców.
    CG

     

     

     

     

  • Kiermasz wielkanocny

    Kiermasz wielkanocny
  • Rekrutacja 2019/2020

    Rekrutacja 2019/2020
    11.02.2019

    Zarządzenia Burmistrza Pakości w sprawie rekrutacji w roku skolnym 2019/2020.

    zarzadzenie_nr_20.pdf

    zarzadzenie_nr_21.pdf

     

     

     

     

  • "Wiwat niepodległość. Młodzi w akcji"

    19.12.2018

    Klasa 8 w ramach projektu CEO "Wiwat niepodległość. Młodzi w akcji" zorganizowała debatę oksfordzką. Teza debaty brzmiała następująco: Polskich symboli narodowych nie można używa do celów komercyjnych. Jury zdecydowało, że zwycięzcą debaty zostanie drużyna opozycji. Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju. Możecie być z siebie dumni.

     

  • Aukcja Bożonarodzeniowa

    14.12.2018

    W piątek, 14 grudnia odbyła się u nas coroczna aukcja bożonarodzeniowa. I jak co roku, dużo się działo. Spełniły się nasze najśmielsze oczekiwania i mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy naszej imprezy są równie zadowoleni. Otwarcia dokonała Pani Dyrektor Dorota Tulibacka, kierując do zebranych słowa powitania i podziękowania. Licytację wybranych artykułów prowadziły niezwykle zgrane Panie: Agnieszka i Justyna, które z dużą dozą humoru i doświadczenia zachęcały do kupowania atrakcyjnych towarów. Całą imprezę zapoczątkował występ naszych uczniów. Od przedszkola do ósmej klasy prezentowali wprowadzające w odpowiedni nastrój kolędy i pastorałki. Wśród świątecznych artykułów na kiermaszu i tych przeznaczonych do licytacji znalazły się dzieła naszych utalentowanych uczniów i ich rodziców. Również przyjaciele i sympatycy naszej szkoły, wspierali nas w różnorodny sposób i okazywali swoje zainteresowanie i pomoc. Wszystkim Wam za to serdecznie dziękujemy! Również dziękujemy za udział w licytacji, tej w szkole i tej internetowej( niektórzy stoczyli prawdziwy bój) i wierzymy, że nawiążą się kontakty z nowymi przyjaciółmi szkoły. Współpraca z nami jest zawsze bardzo satysfakcjonująca i owocna dla obu stron. Ach! Te pierniczki, ciasteczka, stroiczki. Prawdziwy zawrót głowy, trudno było się zdecydować. Dziękujemy organizatorom, pracownikom szkoły, Radzie Rodziców.

     

     

     

    Dzięki życzliwemu podejściu wszystkich uczestników imprezy, dzięki wsparciu finansowemu naszych sponsorów, dzięki przyjaciołom szkoły, którzy po raz kolejny pomagali wszelkimi sposobami, oraz dzięki doświadczeniu i zaangażowaniu organizatorów osiągnęliśmy w tym roku imponujący wynik. Kwota jaką udało się zebrać z kiermaszu, licytacji i wpłat sponsorów wynosi dokładnie 9338 zł. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Czas, kiedy się obdarowujemy. Kiedy dawanie sprawia większą radość niż otrzymywanie. A kiedy prezent, dobry gest, zaoferowana pomoc wywoła czyjś uśmiech i radość, tym bardziej jesteśmy spełnieni. Dziękujemy za wszystkie materialne dobra i za te ważne niematerialne odczucia.
    Wszystkim naszym uczniom i rodzicom, przyjaciołom, którzy choć daleko a jakże blisko, sympatykom, pomocnikom całe grono pedagogiczne i wszyscy pracownicy szkoły na czele z Panią dyrektor Dorotą Tulibacką składa życzenia

    ZDROWYCH WESOŁYCH ŚWIĄT.

  • Umiem pływać!

    14.12.2018

    Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kościelcu, z klas II i III, łącznie 15 osób, wzięły udział w programie powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” zorganizowanym przez PZP w Toruniu. Zajęcia odbywały się na krytej pływalni WODNY PARK w Inowrocławiu od 13.09.2018r. do 23.11.2018r.

     

  • Mikołajki

    06.12.2018

     

    Sołectwo Kościelec, Koło Gospodyń oraz Rada Rodziców Zespołu Placówek Oświatowych w Kościelcu byli organizatorami niezwykłego popołudnia z Mikołajem -6 grudnia br. Prowadzone przez animatorów spotkanie pełne muzyki, zabaw, tańca dostarczyło przedszkolakom i uczniom wiele radości i niezapomnianych wrażeń. A na koniec spotkania nie mogło obyć się bez mikołajkowych podarunków. Dziękujemy organizatorom za pomoc Mikołajowi w przygotowaniu tylu niespodzianek. 

    Zabawa była świetna!!!

  • Zainstaluj czujkę w domu!

    05.12.2018

    W dniu 5 grudnia 2018r. do kościeleckiej podstawówki przyjechali na sygnałach strażacy z Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej JRG – 2 z Inowrocławia w celu przeprowadzeni z uczniami pogadanki w ramach kampanii społecznej „CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA”. Podczas prelekcji poruszono następującą tematykę:
    • zachowania zasad bezpieczeństwa w okresie grzewczym,
    • wymagania w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków,
    • CO – tlenek węgla (cichy zabójca), przyczyny zatrucia,
    • sposoby postępowaniu w przypadku powstania pożaru,
    • zaprezentowano czujkę tlenku węgla, omówiono zasady postępowania w przypadku uruchomienia alarmu urządzenia.
    Po zakończonej prelekcji strażacy przeprowadzili przy aktywnym udziale uczniów pokazy :
    • pierwszej pomocy przedmedycznej,
    • zaprezentowano kamerę termowizyjną,
    • pokazano umundurowanie bojowe strażaka oraz sprzęt ochrony układu oddechowego,
    • wykorzystano urządzenie zadymiające w celu symulacji pożaru sali gimnastycznej szkoły.

    Na koniec wyjątkowego spotkania uczniowie i strażacy złożyli sobie życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
    Koordynatorem spotkania była p. Katarzyna Hensel – wychowawca świetlicy szkolnej.

     

  • Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

    20.11.2018

    20 listopada jest szczególnie ważny dla wszystkich dzieci. Tego dnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Święto to bowiem dotyczy fundamentalnych praw wszystkich dzieci, bez względu na pochodzenie, kolor skóry czy wyznanie. Z tej okazji zaplanowane były w naszej szkole działania, które miały na celu zapoznanie dzieci z prawami ustanowionymi kilkadziesiąt lat temu. 15 i 16 listopada na zajęciach lekcyjnych uczniowie w klasach wykonywali plakaty na temat: „PRAWA DZIECKA WIDZIANE OCZAMI DZIECKA”, a 20 listopada uczestniczyli w apelu i krótkim przedstawieniu w wykonaniu uczniów klas VI, VII i VIII dot. Praw Dziecka. Mówiąc o prawach dzieci, nie sposób było nie wspomnieć o Januszu Korczaku, wielkim zwolenniku i polskim prekursorze działań na rzecz dzieci. Człowieku, który mówił i własnym życiem zaświadczał, że „Nie ma dzieci – są ludzie” oraz „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Krótko omówiono również Konwencję Praw Dziecka – międzynarodową umowę o prawach dziecka, która została uchwalona 20 listopada 1989r. Dzieci dowiedziały się również, jakie są najważniejsze akty prawne dotyczące dzieci w Polsce. Obchody Dnia Praw Dziecka przygotowały panie Magdalena Łuczak pedagog szkolny i p. Katarzyna Hensel wychowawca świetlicy szkolnej.

  • Ratujemy i uczymy ratować

    21.11.2018

    Nasza szkoła bierze udział w programie fundacji WOŚP "Ratujemy i uczymy ratować". Każdego roku uczniowie ćwiczą jak zachować się podczas wypadków oraz jak szybko i skutecznie udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy.

     

  • Kartka dla Rodaka

    21.11.2018

    W tym roku również dołączyliśmy do akcji Kartka dla Rodaka. Akcja polega na wysyłaniu do Rodaków, którzy mieszkają poza granicami naszego kraju kartek wykonanych przez dzieci z okazji nadchodzący świat.
    Kraje, do których zostaną wysyłane życzenie od naszych uczniów to: Kazachstan, Obwód Kaliningradzki, Czarnogóra, Litwa, Białoruś, Ukraina, Czechy, Belgia, Kanada, Łotwa, Armenia, Gruzja, Estonia, Mołdawia, Nowa Zelandia, Bośnia i Hercegowina, Węgry, Wielka Brytania, Chorwacja, Macedonia i Włochy. Koordynatorem akcji była p. M. Łuczak

     

     

  • Ogólnopolski Turniej Debat Historycznych " Bohaterowie Niepodległości"

    14.11.2018

    Pod koniec października młodzież klasy 8 miała okazję uczestniczyć jako widownia w finałowych rozgrywkach Ogólnopolskiego Turnieju Debat Historycznych " Bohaterowie Niepodległości", który odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Debaty okazały się dla uczniów żywą lekcją poprawnej, kulturalnej dyskusji oraz rzeczowego argumentowania. Dziękujemy bardzo za zaproszenie panu Sławomirowi Drelichowi, który jest organizatorem turnieju.

  • Rekord dla Niepodległej!

    09.11.2018

    Nasza szkoła włącza się do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej Panią Annę Zalewską wspólnie z Radą Dzieci i Młodzieży. W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewamy 4-zwrotkowy hymn narodowy. Wcześniej weźmiemy udział w uroczystej akademii „Polska to taka kraina…” . To nasze kolejne działanie podjęte w ramach obchodów stulecia niepodległości Polski.

    Dziś w naszej szkole cała społeczność uczniowska wzięła udział w przedstawieniu pt. ,,Polska to taka kraina”. Zanim jednak się ono rozpoczęło, na terenie naszego boiska Dyrektor Dorota Tulibacka wraz z reprezentacją uczniów posadziła dąb. Za 100 lat będzie 100 letni dąb na 200 lat niepodległości. Jak wówczas będzie wyglądała Nasza Kraina? Pani dyrektor zwróciła się do uczniów z ciepłymi słowami o dziecięcym i uczniowskim patriotyzmie. Po występie, które spotkało się z niezwykle miłym przyjęciem ze strony oglądających uczniów i nauczycieli, o godz. 11.11 biliśmy ,,Rekord dla Niepodległej”, ogłoszony przez MEN wspólnie z Radą Dzieci i Młodzieży. Odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki naszego hymnu narodowego, z czego można oglądać relację. W niedzielę nasi uczniowie wezmą udział w występach w Pakości podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Potem będzie 12, 13,14... listopada, potem będzie grudzień i niebawem następny rok. Pamiętajmy, że patriotami jesteśmy nie tylko podczas organizowania i obchodów wielkich świąt i rocznic. Patriotyzmem musimy wykazać się na co dzień. O niepodległości też musimy myśleć wcześniej, abyśmy jej nie utracili. Za niesamowite wrażenia podczas oglądania spektaklu, dziękujemy wszystkim, którzy się przyczynili do jego powstania. Zdradzę Wam jednak, że pomysłodawcami oraz czuwającymi nad całością były: Jolanta Nieznalska i Małgorzata Sobczak.

  • Dzień głośnego czytania

    24.10.2018

    24 X 2018 r. obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To finał naszych działań w ramach akcji poświęconej czytaniu. Z tej okazji kl. II przygotowała wyjątkowy spektakl „Gang Słodziaków" na podstawie książki R. Piątkowskiej. Widzami przedstawienia byli przedszkolacy i klasa I z wychowawczyniami. Między aktami spektaklu odbyły się konkursy -zagadki. Samodzielnie wykonaliśmy stroje i maski oraz zmieniliśmy wystrój klasy. Przede wszystkim jednak pracowaliśmy nad techniką głośnego czytania poznając losy leśnych zwierząt -bohaterów gangu słodziaków. To był emocjonujący i wartościowy czas dla wszystkich. Serdecznie dziękujemy mamom z kl. II za wsparcie w naszym przedsięwzięciu.

     

  • Pasowanie pierwszoklasistów

    15.10.2018

    Uczniowie klas pierwszych z Zespołu Placówek Oświatowych w Kościelcu zostali dziś oficjalnie przyjęci do szkolnej społeczności. Dzieciom w tym jakże ważnym dniu towarzyszyli ich rodzice, nauczyciele, uczniowie oraz władze samorządowe z Burmistrzem Wisławem Kończalem na czele.

    Pasowania na ucznia dokonała dyrektor Dorota Tulibacka. Zanim „pierwszaki” złożyły uroczyste ślubowanie, zaprezentowały się w części artystycznej. Udowodnili wszystkim, że potrafią pięknie śpiewać, recytować i udzielać odpowiedzi na trudne pytania. Następnie w obecności zgromadzonych gości złożyli uroczyste ślubowanie, otrzymując drobne upominki.

    Po pasowaniu uczniowie również złożyli życzenia dla nauczycieli z okazji wczorajszego Dnia Edukacji Narodowej.

  • Niepodległa 1918-2018

    Dzisiejsze rozważania szkolnego korespondenta poświęcone będą niepodległości. Przed nami wiele wydarzeń, które sprzyjają atmosferze patriotyzmu, kształtowaniu w sobie poczucia narodowości,
    a zwłaszcza w naszych uczniach i dzieciach. O niepodległości będziemy w najbliższym czasie słyszeć bardzo dużo, ale czym dla nas jest ta niepodległość? Może warto popatrzeć na nią z innej strony. Jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, co byśmy przeżywali, gdyby jej nie było? Jak było, kiedy jej nie było? Oczywiście, dowiemy się z różnych źródeł jak to było, ale to nie będą nasze przeżycia i nigdy nie dowiemy się, jak byśmy postąpili, gdybyśmy żyli cztery pokolenia wstecz.
    I niech tak zostanie, obyśmy nigdy tego doświadczyli. I choć nie zapomnimy o przeszłości, to należy myśleć o przyszłości. Nikt nie chce być podległym, więc wpajajmy w następne pokolenia potrzebę niezależności i wolności. I choć świat teraz stoi otworem, to z najdalszego jego zakątka zawsze będziemy wracać do swojego kraju, do swojego domu i to tylko tu będziemy czuć się u siebie. W ramach obchodów Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły brali udział w wojewódzkim konkursie historycznym ,,Przystanek Niepodległa” oraz ogólnopolskim konkursie plastycznym ,,Orzeł Biały- nasza duma”. To było, a będzie jeszcze: udział w ogólnopolskim programie Młodzi w akcji ,,Wiwat Niepodległa” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, udział w Akcji Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej
    i Ministerstwa Edukacji Narodowej ,,9 listopada zaśpiewam hymn w szkole”, udział w ogólnopolskim konkursie literackim ,,Moja Niepodległa za 20 lat”, udział w wojewódzkim konkursie literacko - historycznym ,,Mamy Niepodległą”, udział w konkursie literackim organizowanym przez MDK w Inowrocławiu ,,100 Słów dla Niepodległości” . Oczywiście już wcześniej pisaliśmy o przygotowaniach do okolicznościowego występu naszych uczniów i przedszkolaków w Pakości pt. ,,Polska to taka kraina”. Występ będzie powtórzony u nas w szkole w listopadzie i z tej okazji posadzimy dąb. Myślicie, że to koniec? Nie! Przedszkolaki były niedawno w Muzeum Wojsk Lądowych w samej Bydgoszczy! Brali udział w lekcji pt. ,,Symbole narodowe”. A to ci przedszkolaki! Tylko na nich popatrzcie! I oczywiście na niektóre elementy uroczystej dekoracji naszej szkoły. Całokształt będziecie oglądać niebawem!

  • Czary Mary okulary

    12.10.2018

    Podsumowanie Akcji „Czary mary okulary”

    12 października 2018r. w Zespole Placówek Oświatowych w Kościelcu zakończyła się akcja „Czary mary okulary” organizowana przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” z Poznania. Celem akcji była zbiórka okularów, które trafią na misje w Afryce. Okulary mogły być zarówno nowe jak i używane.
    W Afryce większość ludzi nigdy nie miała styczności z lekarzem okulistą. Brakuje specjalistów, sprzętu do badania, a koszt jednej pary okularów jest bardzo wysoki. Dlatego okulary wysłane z Polski z pewnością pomogą wielu ludziom odzyskać ostre widzenie, dzięki czemu będą mogli wrócić do pracy, z której utrzymywali swoje rodziny.
    Zebrane w ramach akcji okulary zostaną zbadane, opisane i zabezpieczone przez wolontariuszy i w drugiej połowie października posłane na misje.

    Wszystkim zaangażowanym w zbiórkę dziękujemy serdecznie za przekazaną każdą parę okularów. Dzięki Wam ktoś na odległym krańcu świata będzie mógł cieszyć się odzyskanym wzrokiem.


    Koordynator akcji
    Katarzyna Hensel

     

strona: